759 veldtocht, zoo stout' begonnen, dreigde verloren te gaan. Khartoum iu handen der Engelschen dat was: het doel van den veldtocht bereikt, Egypte verlost van den Mahdi en Gordon gered; Khartoum in han den van den vijand dat was daarentegen alles verloren, en de toe stand der kleine strijdmacht hoogst gevaarlijk. Berichten van spionnen meldden, dat de Mahdi met 50000 man van Khartoum aanrukte om de colonne te Gubat te verpletteren. Lord Wolseley zag dan ook spoedig at' van het denkbeeld, op on geveer 800 kilometer aan gene zijde der barre woestijn, die colonne te doen stand houden, waar ze toch niet offensief kon te werk gaan en onvermijdelijk zou worden afgesneden, en zond generaal Bulier, tot nu toe zijn chef van den staf, met een bataljon versterking (the Royal Irish) derwaarts, met de opdracht, de geheele colonne langs denzelfden weg naar Korti terug te voeren. Buller kwam den 13en te Gubat aan en nam onmiddellijk de noodige maatregelen voor de ontruiming, die den 14'" zou plaats hebben. In verband met de beperkte transportmiddelen, werd slechts voor twee dagen vivres meegenomen en de rest vernietigd, de ver sterkingen werden geslecht en de stoomer ontwapend en onbruikbaai gemaakt. De vijand bemoeilijkte den afmarsch niet; den 16°" lebruari weid Abu Klea bereikt., waar de colonne voor het eerst weêr beschoten werdzij verschanste zich daar in afwachting van de kameelen, die door Lord "VVolseley zouden worden gezonden om den troep terug te voeren. Dienzelfden dag was Stewart te Gakdul aan zijne wond overleden. De verdere terugtocht werd door den vijand niet belangrijk be moeilijkt; eene zwakke poging om den terugtocht van Abu Klea al te snijden, mislukte; den 23™ Februari verliet Buller Abu Klea, kwam den 26™ te Gakdul, zonder een schot gelost te hebben en tegen het eind van Februari waren de laatste detachementen te Korti teruggekeerd. Yolgen we thans de colonne Earle op haren weg langs den Mijl. Kort nadat de troepen van Stewart den marsch door de woes tijn hadden aangevangen, vervolgde Earle de M ijlroute met de Black-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 146