- 628 achterbleef, welke den voet van het gebergte omzoomen, daalde de infanterie langzaam langs den steilen wand af, van elke gunstige positie gebruik makende om salvo's te geven in de dorpen van Singa Mangaradja en in de andere hoeta's langs den voet van het gebergte, of vuurden de beste schutters op groepjes Batakkers. Met den verrekijker kon men zien, dat de bewoners hunne dorpen verlieten. Zoodra de 3e compagnie ten circa 101/., u. v. m. was afgedaald in het heuvelachtig terrein dat den voet van het gebergte omzoomt, avanceerde zij onder het afgeven van eenige salvo's, bezette de hoeta's van Singa Mangaradja, en vond die geheel verlaten. Zij droegen nog de sporen der verwoesting van 1878; flinke houten huizen waren er niet. De tijdelijke woningen die er stonden, de hoeta's zijns broeders en de tempel van Singa Mangaradja werden verbrand. Deze laatste bestond slechts uit 12 houten stijlen overdekt met een idjoek dak, waarop een ruw behakte steen was geplaatst. De 3e compagnie besteeg nu weder de heuvels waar de overige troepen hadden gewacht en, langs den voet van het hooge gebergte marcheerende, werden 4 hoeta's die in den zuidwesthoek der vallei liggen, na het afgeven van eenige plongeerende salvo's genaderd. Zij waren verlaten en werden bezet. Het vee was verwijderd, maar men vond groote hoeveelheden paddi in de steenen wallen verborgen, of in kuilen begraven. Het was circa d1/^ ure n. m. en daar de troep door het geacciden teerde terrein zeer vermoeid was, werd voor dien dag van verdere beweging afgezien. De colonne betrok de 4 hoeta's, die het laatst genomen waren. Aan de overzijde der rivier, de Aik Semangira, vluchtte de be volking en stak zelve 2 hoeta's in brand. Het munitieverbruik bedroeg op 12 Augustus 1 granaat en 4300 infanterie patronen. Alle op dezen dag genomen hoeta's hadden hooge steenen wal len, ondoordringbaar voor granaatvuur. Op vele wallen groeit bamboe, echter niet overal bamboe-doeri. Langs den bovenkant der wallen slingert zich echter eene plant, die veel overeenkomst met wijngaardranken heeft; hare takken zijn eenige centimeters dik en van kleine bladeren en vele zeer scherpe doornen voorzien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 15