803 Slechts op enkele punten wenschen wij hier nog in het bijzonder de aandacht te vestigen. A. Eene zuiver model gemeubileerde onderofficierskamer in Tndië, levert voor de chefs een treurigdoch voor de den bewoner bezoekende jeugdige familieleden of kennissen een af'schrikwekkend gezicht op. Eene verstrekking in bruikleen van een kapokken bultzak en hoofdkussen, benevens de hier zoo noodige klamboe, eene wasehtafel en een sluitbare nette kast zou eene aanzienlijke, doch geenszins overbodige verbetering zijn. B. Het genot van vivres van gouveniementswege is schijnbaar grooter dan in werkelijkheid, wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat dagelijks nog 30 centen noodig zijn om die vivres eetbaar te maken. C. De wanverhouding tusschen de soldijen valt onmiddellijk in het oog- en die tusschen de overschietende bedragen als zakgeld wordt nog grooter, wanneer men de onvermijdelijke uitgaven der onderofficieren daarbij in aanmerking neemt; b. v. in Nederland betaalt hij per 5 dagen voor een oppasser 25 centen, hier 60 of 75, naarmate hij een inlnndsch dan wel een europeesch fuselier daartoe bezigt. "Verder zijn alle kleine benoodigdheden, als: tabak, sigaren, zeep, eene versnapering (een gla3 bier of jenever) enz. hier veel duurder dan in Nederland. D. Eene, meer dan tegenwoordig, van de mindere militairen onderscheiden kleeding, alsmede de verplichting om handschoenen te dragen, zou den onderofficiersstand in de oogen der burgermaatschappij zeer releveeren. F. Daar slechts zeer enkele personen het maximum pensioensbe Irag krijgen, omdat de meesten voor dien tjjd wo do i afgekeurd voor gebreken of ziekten, die veelal het gevolg zij t van de vele doorgestane vermoeienissen en het afmattende klimaat, redenen die juist voor een hoog pensioen pleiten, zoo verdient eene nauwgezette overweging dezer regeling op nieuw aanbeveling. G. Ten opzichte van het huwelijk zal men meer vrijgevig moeten zijn. Voor het oogenblik wordt het aantal gehuwden, zooals toe gestaan, bij de meeste korpsen niet bereikt, doch dit zal veranderen en de aanvragen zullen toenemen, indien tengevolge der verbetering

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 190