805 maatschappij, die tot denzelfden stand behooren, dan zullen de eigenaardige voordeelen, welke de militaire stand oplevert, alsvast heid van betrekkingbij ziekte geen ontslag of wachtgeld, doch eene uitstekende verplegingbij kleine vergrijpen, geen schorsing of ontslag, doch eene tijdelijke correctie, en meer dergelijke, meer en meer gewaardeerd worden, en het verloop niet onrustbarend groot zijn. Doch de positie zelve moet eerst gezocht gemaakt worden. Om het indiensttreden van fatsoenlijke jongelieden, met het doel om onderofficier te worden, aan te moedigen, zouden wij ook, even als in Nederland, aspirant-onderofficieren willen toelaten. In 't kort willen wij hier een schema aangeven van bepalingen, die op deze categorie van militairen betrekking zouden moeten hebben. Wellicht verdienen zij overweging. Zij moeten voldoen aan de eischen voor een gewoon vrijwilliger, behoudens een zekeren leeftijd, welke niet overschreden mag zijn. Zij moeten voldoen aan een toelatingsexamen. Zij treden in dienst bij de depotbataljons en wonen, na afgeëxerceerd te zijn, de kaderschool bij. Na zes maanden dienst, en overigens aan het examen voor dien graad voldoende, worden zij aangesteld tot korporaal. De twee eerste nommers van het examen, worden op de kaderschool verder opgeleid tot onderofficier. De overigen gaan naar de korpsen en keeren, na aldaar 6 maanden dienst te hebben gedaan, naar de kaderscholen terug, om tot onder officier te worden opgeleid. Zij genieten als fuselier en korporaal daags 5 centen meer soldij dan hunne graadgenooten en kunnen desverkiezende aan de onder officiers-menages deelnemen. Zij worden als onderofficier ingedeeld bij het korps hunner keuze. Ten slotte willen wij nog met een enkel woord wijzen op de voordeelen verbonden aan korte reëngagementen. Hoewel wij niet in staat zijn met sprekende cijfers, het geldelijk voordeel voor het gouvernement aan eene dergelijke regeling verbonden, aan te toonen, zoo worden deze bij eenig nadenken, duidelijk. Wij durven met vertrouwen de samenstel ling eener betrekkelijke statistiek aanbevelen; zij zal de moeite loonen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 192