808 aan de intelligentie van de instructeurs overgelaten; ook niet in het voorschrift betreffende de wapenen en schietoefeningen onzer Infanterie alles is zoo afgepast en zoo aangegeven, dat er geen pas buiten te doen is. Alléén de 56 afdeeling van laatstgenoemd voorschrift, han delende over het schatten van afstandeD, maakt hierop eene uit zondering; hierin nemen we het tegenovergestelde waar en vindt men juist te veel toevertrouwd. Hier zijn te weinig gegevens, en wat gegeven is, is te algemeen om voor voorschrift te kunnen doorgaan. Na eene aanwijzing te hebben gegeven, hoe te handelen met een afstandstroep en een waarnemingstroep, gaat het voorschrift over tot de opsomming van eenige vragen, die aan de waarnemers zullen ge daan worden; zeer algemeene vragen, die eerstens meer van het geheugen vergen dan we van de meesten onzer soldaten kunnen verlangen, en in de tweede plaats, naar onze meening, toch niet tot het doel leiden. Beschouwen wij die oefening nader. Naar het voorschrift zult ge uwe manschappen, te beginnen met 100 en eindigende met 1200 passen, opmerkzaam maken op de bij zonderheden van kleeding en uitmonstering, het aantal rotten of manschappen, het ledergoed, enz. Welnu, gij hebt er u zoodanig voor geïnteresseerd, dat er werkelijk van uw onderwijs iets meê naai de kazerne is gegaan. Een volgende keer is het weder donker, terwijl het bij de vorige oefening zonnig was; wat de vorige keer op 500 passen zichtbaar was, is nu verdwenen. Begin dus weer met het begin en tracht de hersenen uwer soldaten met een nieuwe dosis gegevens te verrijken; wij willen hopen dat het u gelukken zal. Een derde 'oefening zult gij bij regen houdenop nieuw verande ring van décoratief een nieuwe dosis gegevens ge begint nu zelf te duizelen. Het voorschrift zegt: „Ieder man moet trachten al datgene zich „in het geheugen te prenten, wat hij van voormelde bijzonderheden „op eiken afstand, naarmate van zijn gezichtsvermogen, als herken- „ningsteeken kan waarnemen of onderscheiden". (Het voorschrift had hierbij moeten voegen „bij onderscheiden weersgestelheid").

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 195