810 overtuiging geraken, dat uw werk een onbegonnen een monniken werk is. "Wij gingen hiermede kortelijk den grondslag der instructie nahet geen verder voorkomt onder oefening der 2e klasseen oefening der le klasse" is slechts toepassen en voortbouwen op dien grondslag. De vruchten van een dergelijk onderricht behoeven we niet nader te qualificeeren. Wij zullen het voorschrift er niet hard over vallenhet is dan ook zoo bescheiden zeer nederig te besluiten met: „de hierboven gemaakte „bepalingen aangaande de oefeningen in het schatten van afstanden „moeten niet als een gestreng bindend voorschrift, maar veeleer als „een richtsnoer beschouwd wordenwaarnaar men zich zoo mogelijk „moet gedragen, doch waarin men bevoegd is wijzigingen te brengen". Tusschen de regels door lezen we: „naar beste weten geven wij iets bij gebrek aan beter". Wie dat betere zal geven zonder in instrumenten te vervallen, wij wagen er ons niet aan en spreken gaarne onze meening uit, dat het schatten op het oog steeds van zeer betrekkelijke waarde zal blijven. Tot op 400 a 500 passen is het met eenige oefening misschien wel tot een zekere hoogte te brengenmaar juist tot op die afstanden heeft het schatten minder waardeaangezien ons geweer met de baan van 400 passen een bestreken ruimte heeft van 500 passen, 400 passen vóór- en 100 passen achter het doel. Boven de 400 a 500 passen wordt het nauwkeurig weten van den afstand echter meer noodig, de bestreken ruimte wordt dan vóór en achter het doel steeds kleiner naar gelang de baan grooter wordt, en daarom moeten die afstanden, tot zekere grens eigenlijk nauwkeuriger bekend zijn naargelang het doel verder af is. Ziedaar een tal van bezwaren. Wat al huismiddeltjes werden in het leven geroepen om het schatten op het oog, waarvan men de gewenschte vruchten te vergeefs zocht, te vervangen. Napoleon I had reeds zijn kijker, waarin een stel evenwijdige draden waren gespannen. Den persoon, dien hij observeerde, zette hij op den ondersten

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 197