811 - draad, nam waar tot welken draad het hoofd reikte en wist daaruit den afstand te bepalen. Zeer zeker een gebrekkig middel, maar niet gebrekkiger dan zoovele, die we zelf tot op heden trachtten aan te wenden en die in principe er mede overeenkomen. Zie het gebruik van de korrel, dat wij voor de zooveelste maal in het laatste Hol- landsche voorschrift betreffende de wapenen en schietoefeningen der Infanterie terug zien. Meermalen zagen wij den wisscher, op den ontlaadstok geplaatst en op armslengte afstand van het oog gehouden, gebruiken als den kijker van Napoleon. De groeven van den wisscher deden hier den dienst van de draden in den kijker. Een enkele maal zagen we een hoek gebruiken, waarvan één der beenen het getal honderdtallen passen aanwijst, waarop een man zich bevindt, die op dat cijfer geplaatst, met het hoofd aan het andere been raakt. Aan de eene zijde was die hoek ingericht tot schatting op Infanterie in staande-, aan de andere zijde in knielende houding. De hoek werd op de tromp van het geweer geplaatst en dit op arms lengte afstand van het oog gebracht. Men ziet, bij al die middeltjes zit hetzelfde principe voor dat de grootte, waarop een voorwerp zich op verschillende afstanden aan het oog vertoont, omgekeerd evenredig is met die afstanden. Het zijn middelen, maar van zeer betrekkelijke waarde. Hoe zelden gebeurt het dat men den vijand, hetzij -staande of geknield, ten volle uit kan waarnemen in de eerste en in de tweede plaats, dat hij door voldoende lang stil te staan den waarnemer tijd tot meten zal geven. Huismiddeltjes noemden wij het en rangschikten daaronder ook het gebruik van de korrel. Wij vinden in het Hollandsche voorschrift betreffende „wapenen en schietoefeningen" van 1888, het gebruik van de korrel weder als hulpmiddel voorgeschreven. Bedoeld voorschrift zegt daar: „Als hulpmiddel bij het schatten van afstanden kan met vrucht „van de korrel worden gebruik gemaakt. „Om met de korrel den afstand, waarop zich een infanterist of „cavalerist bevindt te schatten, geeft men aan het geweer een steun-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 198