812 „punt, brengt de kruin der korrel gelijk met den bovenkant van het „hoofddeksel van den infanterist of cavalerist, en ziet vervolgens, „het oog houdende ter hoogte van het achtereinde van het staart stuk, op welk lichaamsdeel de onderkant der korrel (niet van het „voetstuk) gericht is. „De richtingslijnen moeten hierbij niet op het doel, maar als raak lijnen daaraan worden gebracht, ten einde met meer juistheid de „punten te kunnen nagaan, waar zij den waar te nemen persoon snijden. „In verband met de hoogte der korrel (5 mM.) en den afstand „waarop deze van het oog verwijderd is (1 M) behoeft men de af- „meting van het doel, door de korrel gedekt, slechts met 200 te „vermenigvuldigen om ten naastenbij den afstand tot het doel te vin- „den. Bedekt de korrel dus een liggenden man van 0.45 M. hoog- „te, dan is deze op 90 M; bedekt zij een knielenden man hoog 1 M., „dan is deze op 200 M.een geheelen man hoog 1.75 M. op 350 „M.een ruiter hoog 2.5 M. op 500 M.de helft van een ruiter op „250 M." Dit hulpmiddel wekt theoretisch wel eenig vertrouwen en is, in aanmerking genomen het gunstige verhoudingsgetal 200, misschien ook practisch wel bruikbaar. Veel verwachting koesteren wij er evenwel niet van en stellen de eenvoudige aanwijzingen van de paragrafen 165, 167 en 168 van het voorschrift hooger 165. Langs wegen kunnen boomeu en telegraafpalen als hulpmiddelen bij het schatten dienen. 167. In de nabijheid van artillerie geplaatst, die zich in geschoten heeft, vrage men haar de gewenschte inlichtingen. 168. Het waarnemen van den aanslag van afgegeven salvo's kan dienen om de gedane schatting te verbeteren. Als wij nagaan wat ons de werkelijkheid leerde, dan moeten wij beamen vooral de beide laatste aanwijzingen meermalen in toepassing te hebben gebracht. Meermalen was de artillerie onze voorlichtster of bereikten we het doel door de waarneming onzer eigene salvo's. Maar die aanwijzingen zijn onvoldoende; ook zonder die toevallige nabijheid van artillerie, zonder die verspilling van munitie moet het den aanvoerders van tirailleurliniën, in het bijzonder ook den groeps- O

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 199