813 commandanten, die het vuur regelen, gegeven zijn de afstanden te bepalen. Yele pogingen werden in de laatste jaren in het werk gesteld om hierin door andere middelen te voorzien. Afstandsmeters van grooteren en kleineren omvang, van meer of minder eenvoudige samenstelling, verschenen. Wij tellen daaronder de afstandsmeters van Le Boulengévan RocksandicLe Cyre Schefïer en thans weer den nieuwen afstandsmeter van den kol. Paschkjewitsch voor de Russische veldartillerie. Yan de ons be kende is voorzeker die van Le Boulengé de eenvoudigste. Of zij even bruikbaar als eenvoudig is willen wij nagaan. Alvorens deze afstandsmeter officieel werd ingevoerd, is hij, zooals bekend is, in beproeving genomen op Atjeh. Bij ieder der veld- bataljons bijv. was er een aanwezig. Als zijnde met de beproeving belast, waren wij daar in de gele genheid de bruikbaarheid er van in de werkelijkheid te leeren be- oordeelen. De ondervinding daarbij opgedaan was niet van dien aard, dat het rapport, door ons uitgebracht, tot de invoering van dit in strument heeft medegewerkt. Er zijn te veel invloeden, die oorzaak van misschatting kunnen wezen, invloeden van buiten, invloeden ook van de zijde van den waarnemer. De inrichting van het instrument berust op de waarneming van den tijd, die verloopt tusschen het zien en het hooren van een schot. Bij de samenstelling van het instrument nam men tot basis de normale snelheid van het geluid d. i. 383 M. per seconde in droge lucht van 0°. En warmte, én wind oefenen echter invloed uit op de snelheid van het geluid. Bij 16° C bijv. is de snelheid per seconde reeds 341 M. De wind vermeerdert de snelheid van het ge luid met zijne eigene snelheid, wanneer hij met het geluid medegaat en vermindert haar evenveel in het tegenovergestelde geval. Indien men nu weet dat een vrij hevige wind 16 M. per seconde aflegt, dan valt het niet te ontkennen, dat een vóór of tegen zijn van den wind, gepaard aan een Indische hitte, oorzaak van misschatting kan worden. Het bijvoegsel van Alg. Ord. N°. 17 van 1882, waarbij de tele meter van Le Boulengé werd ingevoerd, zegt

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 200