817 struiken verborgen, en dus de rook niet direct zichtbaar is bij het afgaan van het schot; 3°. dat de schatting in het geheel niet kan geschieden als door den vijand niet wordt geschoten. Ziedaar een aantal fouten aan het instrument, bezwaren aan het gebruik er van verbonden, die reeds in den tijd, dat we met de be proeving er van bezig waren, ons teleurstelden. Die teleurstelling, de overtuiging van de groote voordeelen, die een juiste afstandsmeter zou opleveren, deed ons zelve over de sa menstelling van een dergelijk werktuig nadenken. De vrucht dier overdenkingen geven wij gaarne voor hetgeen zij is. W ij zijn overtuigd dat de afstandsmeter, waarvan wij de beschrijving laten volgen, alleen in theorie goed is, dat geen instrumentmaker er zich aan wagen zal, dat het in de practijk ten eenenmale onbe staanbaar is. Wij wenschen er dan ook volstrekt geen octrooi op te nemen maar geven het alleen voor de theorie die tot grondslag dient en die wellicht anderen tot gelukkiger resultaten brengt. Het instrument dan bestaat (zie figuur 1) uit twee kijkers AB en CDdie kruiselings boven elkaar, onbewegelijk te bevestigen zijn op een voetstuk EE'Beide kijkers bevatten twee draden op eenigen afstand van elkaar verticaal op de lengte as van den kijker gespannen. Aan het voetstuk EE' is onder den kijker AB en in hetzelfde verticale vlak een arm TG aangebracht, op welks uiteinde G lood recht een spil GK. De arm TG is zoodanig aangebracht, dat wanneer de schroef P is aangedraaid, de kijker AB, de arm TG en de spil GK in het zelfde verticale vlak liggen. De spil GK dient tot as van een spiegel NM, die daarom moet kunnen draaien. Op het uiteinde K dier as is een wijzer geschroefd, terwijl boven op den spiegel, met het punt K tot middelpunt, een wijzerplaat is aangebracht. De spiegel kan dus draaien om de as KG, de wijzerplaat draait mede, terwijl de wijzer onbewegelijk op de as bevestigd is. Het instrument wordt geplaatst op een as Z van het statief, kan 1885, Dl, II. 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 204