819 De lezer zag reeds wat het instrument onbestaanbaar maakt. De verhouding tusschen EG en de opstaande zijde ET is zeer groot, de hoek ETG daardoor zeer klein. Bij het grooter worden der afstanden, worden de tophoeken steeds kleiner, zoodat de halve ver schillen op achtereenvolgende afstanden niet op de wijzerplaat zijn aan te geven. Een paar jaar na onzen terugkeer van Atjeb, maakten wij door den Militairen Spectator kennis met een instrument, dat ons een gelukkig product toeschijnt. Wij bedoelen den afstandsmeter van Rocksandicwaarbij eveneens het gebruik van spiegels wordt toe gepast. "Wij raden den lezer, die met bedoeld instrument nog niet bekend is, aan, den Militairen Spectator, jaargang 1881, op te slaan. Hij zal dan tevens in staat zijn de overeenkomst na te gaan van genoem den afstandsmeter met den later verschenen afstandsmeter van Schef- fer (zie Ind. Mil. Tijdschrift N°. 10 van 1883 en N°. 8 van 1884). Men zegt dat deze laatste dien van Le Boulengé bij ons leger vervangen zal. Tot heden scheen een goede afstandsmeter nog altijd zeer moeie- lijk te verkrijgenFrankrijk en ook Duitschland loofden reeds jaren geleden belangrijke premiëu uit, die, althaus van de zijde van laatst genoemd rijk, nog niet kon worden uitbetaald. Wanneer wij echter nagaan de gunstige resultaten, die bij ver schillende proefnemingen de afstandsmeter Scheffer heeft opgeleverd, dan zijn wij overtuigd, dat wij een aanmerkelijke schrede verder zijn en dat wij onze infanterie zouden kunnen gelukwenschen met de invoering van een instrument, dat in groote mate het vertrouwen op het wapen zal verhoogen. Schenkt het nieuwe voorschrift betreffende de wapenen en schiet oefeningen ons daarenboven nog eene meer doelmatige instructie, dan kunnen we verwachten, dat de zoo belangrijke oefening in het schat ten van afstanden, weldra eene waardiger plaats onder de kader oefeningen zal innemen. G. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 206