822 b. de in verband daarmede ook noodzakelijk te geven openbaar heid van het ledental en de hoegrootheid der geleverde geldelijke bijdragen, zoo ook c. het verzekeren van een meer blijvend bestaan dezer vereeniging, dat door de vrijheid der leden, om naar verkiezing te kunnen uit treden, en ingeval van een meer algemeen gelijktijdig genomen ont slag, allicht gevaar zou loopen. Na vele overwegingen werd dan ook den 20en October 1876, met groote meerderheid van stemmen, in de 2e kamer der Stateu-Gfeneraal een wetsontwerp op de coöperatieve vereenigingen aangenomen, dat verder bij Koninklijk besluit van 17 November d. a. v. bekrachtigd, en vervolgens als zoodanig afgekondigd is bij het Nederlandsch-Staats- blad No. 227 van dat jaar. Maar nu is het gebleken, dat deze wet hier te lande niet is afge kondigd, en zij dus hier geen effect, heeft, waarom aan zoodanige vereeniging geene rechtspersoonlijkheid kan worden verleend. Daarom is reeds in 1880 door de Regeering afwijzend beschikt op een door eenige personen te Deli gedaan verzoek, om rechtsper soonlijkheid toe te kennen aan eene door hen opgerichte coöperatieve winkel-vereeniging. Onder deze omstandigheid heeft het genoemd voorloopig comité vermeend, pogingen te moeten aanwenden tot wegneming van het beletsel, om aan het opgevatte plan uitvoering te kunnen geven, en daartoe zich den 15den November a. p. gewend tot den Directeur van Justitie alhier, met verzoek bij de Regeering wel zoodanige stap pen te willen doen, als noodig zouden blijken, om de Nederlandsche wet op coöperatieve vereenigingen, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 17 November 1876, ook hier te lande van toepassing te doen verklaren. Tot heden is daarop nog geene beschikking genomen, en kan daar om in die richting niets worden beproefd. Intusschen is nader kennis gemaakt met den inhoud der meerge noemde coöperatie-wet, met het gevolg, dat veel is weggenomen van de verwachting welke men van coöperatieve vereenigingen vermeen de te mogen koesteren, wijl zij bepalingen en eischen inhoudt, welke belemmerend zijn in de uitvoering, en groote bezwaren opleveren met betrekking tot de verantwoordelijkheid van ieder lid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 209