823 Zoo vordert de wet, onder meer, ook dat het lidmaatschap van hen, die niet aanwezig zijn ter plaatse waar de zetel van het be stuur der vereeniging gevestigd is (en hun aantal zal in Indië wel de overgroote meerderheid uitmaken), moet worden bewezen door het overleggen van een authenthiek afschrift eener notarieële acte, waar uit de toetreding tot het lidmaatschap en de aan te brengen som blijkt, terwijl bij het uittreden als lid gelijk bewijs noodig is. De kosten dezer acten moeten natuurlijk komen ten laste van de toe-of uittredende leden; die kosten zijn echter in Indië in geene verhouding tot de hoegrootheid van het te fourneeren bedrag, waar van het minimum op f 200 per persoon was gesteld. Yerder is bij eene coöperatieve vereeniging ieder lid solidair, dat wil zeggen met zijn geheele vermogenaansprakelijk voor een even tueel bij liquidatie bevonden tekort, en niet alleen zij die tijdens de liquidatie lid zijn, maar ook allen die als zoodanig zijn uitgetre den in het loopende en in het der liquidatie voorafgaande jaar, met dien verstande tevens, dat ieder voor een anders aandeel in den om slag tot dekking van het tekort borg blijft. Ofschoon deze wetsbepalingen voor coöperatieve vereenigingen on misbaar zijn, is het aan het comité toch voorgekomen, dat zij vooral in Indië een succes in de waagschaal stellen, waarom dan ook is af gezien van verdere pogingen om in die richting het voorgestelde plan te verwezenlijken. De bij de circulaire van 30 Juni a. p. door het comité aangebo den en sedert terug ontvangen inteekenlijsten getuigen evenwel, dat het voorgestelde plan veel bijval heeft gevonden, terwijl de som dei- bedragen, welke zijn aangeboden om bij de vereeniging in deposito te worden gesteld, de verwachting ver heeft overtroffen. Volgens deze lijsten kan reeds gerekend worden op eene bijdrage ineens van circa f 30,000 en op eene jaarlijksche som, middels maandelijksche payementen, van f 80,000, terwijl het te verwachten is, dat deze bedragen nog zullen worden verhoogd, door deelneming van hen die van deze aangelegenheid tot nog toe geene kennis heb ben genomen, en van hen van wie eene beslissing nog wordt te gemoet gezien. Het aanvankelijk verkregen gunstig succes heeft de vraag uitge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 210