824 lokt, of het met coöperatieve vereenigingen ten grondslag liggend doel niet op andere wijze, overeenkomstig de hier reeds bestaande wetsbepalingen, kan worden bereikt, en alzoo niet in anderen vorm een lichaam in het leven kan worden geroepen, waaraan wel de noo- dige rechtspersoonlijkheid kan worden verleend, zonder daarbij te vervallen in de voor coöperatieve vereenigingen vereischte, zoo even genoemde belemmerende en bezwarende bepalingen. In de oplossing van dit niet onbelangrijk vraagstuk, is het comité vrij gelukkig geslaagd bij het ontwerpen van de statuten eener naam- looze vennootschap met beperkte winstuitkeering. Bij deze vennootschap is geen sprake van in- en uittreden van le den, noch van solidaire verantwoordelijkheid, zoodat de aan de coö peratieve vereenigingen verbonden overwegende bezwaren hier niet bestaan, terwijl het doel, het verkrijgbaarstellen van goederen tegen de meest matige prijzen, wordt gewaarborgd, door het aan de aan deelhouders toe te kennen jaarlijksch dividend te beperken tot een maximum van 71 /2 °/0. Dit laatste verdient bijzonder de aandacht. Door deze beperking in de winstuitkeering, kan men van deze maatschappij niet zeggen, dat zij handel drijft in den eigenlijken zin des woords: want handeldrijven houdt toch meer bepaald in zich, het koopen en weder verkoopen van goederen, uitsluitend met het doel om winst, en wel zooveel mogelijk winst te maken. Deze maatschappij echter beoogt geen winstbejag, en is er al sprake van winstuitkeering, dan is dit slechts om den aandeelhouders eene billijke rente voor hun geld toe te kennen, zonder meer. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 100,000, verdeeld in 1000 aandeelen, ieder f 100 groot. Het maakt den grondslag uit van de geldmiddelen der maatschappij en strekt tevens tot waarborg van de daarboven nog naar behoefte in deposito op te nemen gelden. De ontworpen statuten zijn vervolgens aan het oordeel van daar toe alleszins bevoegde personen onderworpen geworden. Hun gevoelen is, dat deze vennootschap, met haar gedeeltelijk standvastig kapitaal, de voorkeur verdient ver boven eene coöpera tieve vereeniging met haren geheel onzekeren grondslag, en dat eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 211