827 beste bronnen te vinden, waaruit de aanvulling van den magazijns- voorraad moet worden geput, ook niet om in ééns van alles voorzien te zijn, wat het magazijn behoort te bevatten, en evenmin om aan vankelijk de juiste hoeveelheden der in voorraad aan te houden ar tikelen te begrooten. Bij dit laatste moet toch in het oog worden gehouden, dat de be langen der maatschappij eischen, om daarmede met de meeste om zichtigheid te werk te gaan, dewijl aan al wat te veel wordt opge legd, renteverlies en de kans van verlies door bederf is verbonden. Indien dus bijv. in den beginne eens niet of slechts gedeeltelijk aan eene aanvraag kan worden voldaan, dan rekene men dit der di rectie niet toe, doch beruste in eene soms onvermijdelijke teleurstelling. Luxe- en buitenmodel artikelen, voor zoover zij niet meer algemeen in gebruik zijn, en alle zoodanige zaken waarvan eene gereede ver koop niet is verzekerd, worden niet in voorraad opgelegddoch de maatschappij belast zich wel om, op aanvraag en tegen eene billijke provisie, alle niet in voorraad aangehouden artikelen, van welken aard ook, uit Europa te ontbieden. Ter voorkoming van teleurstelling, welke mede een gevolg kan worden van te hoog gestelde verwachting, mag niet onopgemerkt blijven, dat, alhoewel de verkoopprijzen reeds dadelijk geringer zullen zijn dan die, welke men voor dezelfde goederen placht te besteden, dit verschil echter in de eerste periode van het bestaan der maat schappij niet zoo opvallend kan wezen. Het bestuur moet in den beginne de goederen wel meer op prijs houden, omdat de omvang van den verkoop en de daarvan afhanke lijke hoegrootheid der winst niet vooraf kan worden geschat, en niet temin moet worden gezorgd om de verschenen rente op het einde van het dienstjaar te kunnen te goed schrijven, en een billijk divi dend aan aandeelhouders te kunnen uitkeeren. Nadat het eerste dienstjaar zal zijn verstreken en over den gang van zaken een juiste blik kan worden geworpen, kunnen eerst de gegevens voorhanden geacht worden tot eene meer beredeneerde tariefsherziening. De kennismaking met het eerste uit te geven tarief, dat nog in bewerking is, leide dus niet tot verkeerde voorstelling. In den aard der instelling ligt opgesloten, dat de tariefsprijzen znllen dalen naarmate

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 214