830 exercitie en andere reglementen te lezen geven, al een buitengewoon slecht voorbeeld hebben. Tirailleeren, escouade, peloton, compagnie, bataljon, guide en alig nement, waarmede zal ik eindigen. Uit onze exercitiereglementen alleen, zijn stellig wel een vijftigtal bastaardwoorden te ziften, welke, goed beschouwd, reeds vele jaren geleden, voor zuiver Nederlandsche hadden plaats moeten maken. Met terzijdestelling voor het oogenblik van dien taalkundigen hutspot onzer dienstvoorschriften, kunnen, tot zuivering onzer schrijftaal, in ieder geval, de militaire autoriteitenchefs supérieuren bevelhebbers jahoe zal ik die menschen nu met een zuiver nederlandsch woord eigenlijk aanduiden kunnen, zeg ik, in ieder geval, de meerderen meer, dan tot nu toe placht te geschieden, hunne aandacht op dit euvel vestigen. Wanneer zij, de meerderen, in deze het voorbeeld van wijlen onzen kroonprins, Alexander der Nederlanden volgen, die in zijn brieven een afschuw van vreemde woorden betoonde, en wanneer aan de ondergeschikten, die het in hunne ambtelijke briefwisseling wat al te bont maken, daaromtrent steeds het noodige opgemerkt wordt, zal eene spoedige en merkbare verbetering gewis niet uitblijven. Is vervolgens, in den loop der tijden, de militaire stijl van de meeste vreemde woorden gelouterd, dan zal er tevens aan duidelijkheid en helderheid van betoog gewonnen zijn. Men zal dan niet meer te vreezen hebben, dat de hebbelijkheid, de zucht om woorden van eene vreemde taal te bezigen, ons parten speelt op de wijze als, nog zoo lang niet geleden, een zeker iemand overkwam, die van een onder hem dienend officier schreef, dat dezete wild, te ruw,kortom te robuste was, en die daarop de verdiende bemerking ontving, dat hij in den vervolge moest achterwege laten het schrijven van woorden in de fransche taal, welke hij blijkbaar niet verstond. Dan zullen de onderofficieren niet meer gaan foetrezeeren, tiral- jeuren, mannevreeren en attekeeren en de „juinen" van het vragen om een „mozambiekenvloer in de badkamer; van December en repatrieerende in stede van decimale en repeteerende breuken, en

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 217