634 8e. De officieren van gezondheid Hijmans en Brüninghausen worden verzocht de colonne te volgen, de noodige verbandmiddelen en tandoe'a met zich te voeren, en zich te doen vergezellen door een voldoend hospitaalpersoneel." Overeenkomstig deze dispositie, rukten de troepen den 27en Au gustus des morgens ten 53/4 u. uit, trokken de Aik Mare Maré over, en bereikten ten 7 u. v. m. de hoeta's van Oempoe Poltak. Het 2e peloton der le compagnie onder luitenant Schafer, maakte de voor hoede, '/3 gedeelte der 3C compagnie onder luitenant Slangen, de achterhoede uit. De artillerie voerde 6 mortieren, 180 granaten en 8 lichtkogels, benevens 20000 infanterie patronen mede. Voor het transport van een en ander, waren 100 dwangarbeiders ter harer beschikking gesteld. Vele hoofden van Baligé, Tamboenan en Lagoe boti vergezelden met hunne volgelingen, deels gewapend, deels onge wapend, de colonne, zoodat deze naar schatting meer dan 1000 per sonen sterk was. Om 73/4 u. v. m. werd door de spits Pitoe bosie, de grens van Lagoe boti en Si Goempar, bereikt. Tot hier was de weg uitstekend en leidde over breede velden met alang alang en kort gras bedekt, en slechts hier en daar door eene strook drasse sawah afgewisseld. Van 8.20 u. tot 10.15 u. v. m. werd eveneens door alang alang velden gemarcheerd, die ook hier en daar door kleine ravijnen met drassen bodem worden doorsneden. Terwijl de colonne rustte, kwamen hoofden van Pitoe batoe en Si Lain bij de voorhoede, en deelden mede, dat hunne hoeta's juist door lieden vau Si Torang werden aangevallen, die hen met geweld wilden dwingen de colonne te bestrijden; zij verzochten hulp. Ter hoogte van Pitoe batoe gekomen, zag men voor de dorpen witte vlaggen geplant, maar spoedig10.15 u. v. m. kreeg de colonne geweervuur uit het heuvelachtige terrein ten O- der hoeta gelegen. Volgens mededeeling hadden zich daar 80 mannen van Si To rang opgesteld, die, partij trekkende van de menigvuldige terreinplooi en een levendig vuur onderhielden. Kapitein Haver Droeze gaf daarop aan luit Schafer last, eene sectie der voorhoede „en tirailleur" uit te zwermen, de andere sectie moest de tirailleurs in gesloten orde volgen

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 21