861 „tre moins braves mais se connaissant bien, surs de leur solidarité et „par suite de leur appui mutuel, iront resolüment' (1) en zeer terecht zegt de majoor von der Goltz. (2)„Het verbreken van het in vre destijd bestaande taktisch verband benadeelt de krijgstucht onder „alle omstandigheden, en het daaruit voortspruitende nadeel zal bijna „altijd grooter zijn dan het voordeel, dat een veranderde indeeling „zou kunnen medebrengenHet handhaven van de een- „maal bestaande indeeling is zulk een dringende eisch, dat andere „overwegingen betreffende het gebruik en het gevecht daarvoor moe- „ten wijken." Het zou ook in onze krijgsgeschiedenis van het laatste tiental ja ren bij een nauwkeurig onderzoek niet moeielijk vallen verschillende voorbeelden aan te halen die de juistheid staven van de meening, dat het gemis aan en het verbreken van het taktisch verband altijd schadelijk isde ongunstige afloop van sommige gevechten is niet zelden alléén daarvan het gevolg geweest. Bijna, nooit is bij ons met het taktisch verband rekening gehouden, dikwijls zijn uitrukkende colonnes op de meest vreemdsoortige en onverklaarbare wijze samengesteld of liever bijeengeraapt. Een paar voorbeelden slechts: Bij den tocht naar Moeroëe, den 15den April 1882, bestond de uit rukkende colonne aan infanterie uit 325 man, ingedeeld in drie compagniëen en samengesteld uit officieren en minderen van het 2de 3<ie? de? 2ep, en 14de bataljon infanterie, een waar mengelmoes dus. Bij de expeditie naar Samalangan in Juli 1880 was bij de expe- ditionnaire macht ook ingedeeld een compagnie van het 3dc garnizoens bataljon van Groot-Atjeh en onderhoorighedendeze was eenige da gen vóór het vertrek van Oleh-leh samengeraapt door van eenige posten in Groot-Atjeh officieren en minderen weg te nemen. Hoe in vredestijd of in het garnizoen bij oefeningen met het tak tisch verband wordt omgesprongen kan men overal dagelijks zien ook daarvan een paar voorbeelden Op zekeren dag in het jaar 187. rukte het 9de bataljon infanterie, bestaande uit één Europeesche en drie inlandsche compagniëen in (X) Nagelaten geschriften van kolonel Ardent du Picq. 1870 voor Metz gesneuveld. (2) Das volk in Waffen. Ein Buch iiber Heerwesen und Kriegführung unserer Zeit von Colmar Freiherr v. d. Groltz, Major im groszen Generalstabe blz. 180.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 248