862 garnizoen te Weltevreden, voor een gevechtsoefening uit; vóór den afmarsch uit het kwartier werd de Europeesche compagnie over de drie andere compagniëen verdeeld, op het oefeningsterrein gekomen werd vóór den aanvang van het gevecht de Europeesche compagnie weer in haar oorspronkelijk verband hersteld en in de gevechtslinie geplaatst. In den loop van het jaar 1882 werd de 2de compagnie van het 3de bataljon infanterie, gekazerneerd in de Soerabaia wijk van den kraton te Groot-Atjeh, voor eenige dagen naar Anagaloëeng gedeta cheerd gedurende hare afwezigheid werd een zoogenaamde gemeng de compagnie van het 14de bataljon, gelegerd te Nesoeh, aangewezen om die compagnie tijdelijk te vervangen; de compagnie van het 14de bataljon bestond uit officieren en minderen, gedetacheerd van alle 4 compagniëen. Bij oefeningen in de bataljonsschool commandeert dikwijls geen enkel kapitein zijn eigen compagnie, maar meestal een afdeeling van dien naam, sterk ongeveer 40 a 60 pCt. van de formatie en zonder eenige regelmaat samengesteld uit officieren, kader en minderen van verschil lende compagniëen, soms van elke compagnie watdit wordt dan ge noemd gelijke verdeeling van krachten en middelen. Hoewel- uit de verschillende berichten van het oorlogstooneel in Egypte wel degelijk opgemaakt kan worden dat de nadeelen van de eigenaardige samenstelling der Britsche strijdmacht zich hebben doen gevoelenis het niettemin een feit, dat al heeft de expeditie haar doel niet bereikt, alle militaire verrichtingen met den besten uitslag- zijn bekroond en de eer der Engelsche wapenen op schitterende wij ze is gehandhaafd. Wanneer men de zaken van naderbij beziet dan blijkt echter zeer duidelijk dat de goede uitslag van de verschillen de geleverde gevechten in niet geringe mate moet worden toegeschre ven aan de goede aanvoering, en de officieren in het algemeen, maai de bevelhebbers in het bijzonder door hun stoutheid en dapperheid de minder degelijke samenstelling van de uit overigens uitstekende elementen bestaande krijgsmacht hebben vergoed. Een kort overzicht der gebeurtenissen moge dienen om dit nader aan te toonen. Tegen het einde van het jaar 1.884 had de Engelsche opperbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 249