637 verlies werden de hoeta's daarop door de le compagnie bezet. Bij onderzoek bleek dat de N. O. hoek der hoeta's eene uitnemende gelegenheid aanbood, voor het aanleggen der fougas tegen hoeta Si Djorat, waar de hoeloebalangs van Singa Mangaradja vertoefden en welks hoofd zich het sterkst tegen het Gouvernement had verklaard. Reeds begon men daartoe de noodige maatregelen te nemen, toen een fuselier bemerkte, dat het volk de hoeta Si Djorat aan de zuidzijde verliet. Kapitein Haver Droeze stelde daarop de 1« compagnie ten O. van hoeta Paraloe Angin op, liet het H peloton dier compagnie Si Djorat verkennen, en er, toen het werkelijk verlaten bleek, het bivak betrekken. Het 2e peloton nam met de beide mortieren zijnen intrek in Paraloe Anginde overige infanterie en artillerie met den trein in de nabij gelegen hoeta's, op den linkeroever der Aik Bolan. Het was ongeveer 61 2 u. n. m. toen Si Djorat, de voornaamste kampong van Si Torang, in onze handen viel. Onze troepen hadden op dezen dag geene verliezen geleden. Het munitie verbruik bedroeg 12 granaten en 1950 infanterie patronen. Evenals na vorige gevechten het geval was geweest, werd den 28en Augustus het terrein, waar daags te voren gestreden was, in teekening gebracht. De hoeta's in Si Torang zijn op dezelfde wijze als in Lagoe boti aangelegd, doch met tamelijk groote boomgaarden omgeven, waardoor de bamboe-doeri hagen verdrongen zijn. De omwalling is op vele punten vervallen, hier en daar ontbreken zelfs een of meer facen geheel en al, terwijl de poortopeningen slechts bij uitzondering van deuren zijn voorzien. Randjoe's werden slechts weinig om de dorpen aangetroffen, zoodat het geheel den indruk maakte, dat men de colonne niet zoo spoedig in Si Torang had verwacht en, wanhopende aan de verdediging der slecht versterkte dorpen, een gevecht in het open veld had gewaagd. Op dezen dag vernam kapitein Haver Droeze van den Resident dat van de tuchtiging van het landschap Oeloean werd afgezien. Terwijl de troepen de vermeesterde hoeta's bezet hielden, werden nu gedurende eenige dagen onderhandelingen gevoerd met de hoofden van Si Torang, Si Antar, Si Lan en Persambilan. Al deze land-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 24