863 velhebber zijn hoofdkwartier gevestigd te Korti aan den Nijl en op dat tijdstip een voldoende macht benevens levens- en krijgsvoorraad bijeen om de operaties aan te vangen. Deze geschiedden in twee colonnesééne colonne sterk ongeveer 2500 man met 6 schroefka- nonnen (verdeelbaar geschut) onder bevel van den generaal Earle volgde gedeeltelijk over land den Nijl stroomopwaarts (4 Jan. '85), terwijl een andere onder den generaal Stewart den marsch door de Bayuda woestijn in Zuidelijke richting aanving om te trachten den Nijl te bereiken bovenstrooms van Metamneh en van daar in ge meenschap te komen met den generaal Gordon te Khartoem. Wij zien hier al dadelijk de krijgsmacht splitsen in twee gedeelten, welke elk een afzonderlijke opdracht hebben te vervullendie op dracht voerde de beide colonnes bovendien in twéé richtingen, waarin van samenwerking, verbinding of wederzijdsche ondersteuning geen sprake kon zijn. Zij waren dus geheel aan zich zeiven overgelaten bei" de colonnes of een van beiden konden reeds eenige dagen geslagen of zelfs vernietigd zijn alvorens zelfs de tijding daarvan het hoofd kwartier bereikte. Alhoewel nu de uitslag deze handeling zeker niet heeft veroor deeld, moet zij toch als zeer gewaagd en als een bepaalde fout wor den aangemerktwelke te meer bevreemding moet wekkenaange zien Wolseley zelf het opereeren in verschillende colonnes in den Zulu-oorlog van 1879 (toen nog wel naar elkander toe en niet zon der onderlinge gemeenschap) sterk heeft afgekeurd, en bij zijne aankomst op het oorlogstooneel onmiddellijk heeft doen ophouden. Ben fout is het in den oorlog ten allen tijde de strijdkrachten of een gedeelte daarvan zonder noodzakelijkheid tot een nevendoel aan te wenden, zoolang het hoofddoel niet bereikt is en alle krachten daarvoor gevorderd kunnen wordenhet hoofd- en eenige doel van den veldtocht was het ontzet van Khartoem en den aldaar ingeslo ten generaal Gordon, en nu wordt ongeveer 1/3 gedeelte der geheele expeditionnaire macht onder den generaal Earle afgezonden om het hoofd van den Monassir stamdie in de maand September 1884 den uit Khartoem vertrokken kolonel Stewart met zijn gevolg, terwijl de stoomer waarop zij zich bevonden beneden Abu Hamed aan den grond was geraakt, aan wal had gelokt en verraderlijk vermoord voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 250