866 valerie (90 hussaren) en de bereden infanterie zat te paard, de rest op kameelen. Tegen den middag van den 16ien Januari kwam de cavalerie in aanraking met de vooruitgeschoven posten van den vijand, die de putten van Abu-Klea bezet had; met het oog op het vergevorderde uur werd besloten dien dag niet meer aan te vallen maar dit tot den volgenden dag uit te stellen; dientengevolge werd voor den nacht een bivak betrokken dat in allerijl zooveel mogelijk werd ver sterkt. Daartoe werden de bagage en de kameelen onder behoor lijke bewaking in een gesloten vierkant opgesteld't welk zooveel mogelijk met steeueu en doornstruiken werd omringd (zareba)welke opstelling op twéé tegenovergestelde hoeken werd geflankeerd door twéé carrés, eveneens door een natuurlijke verhakking van doorn struiken omringd; op een paar heuveltjes in de onmiddellijke nabij heid werden twéé sterke veldwachten geplaatst. Yéél rust werd echter aan de troepen niet gegund, aangezien de vijand den geheelen nacht een geregeld vuur op het bivak onder hield; hoewel daardoor slechts enkele manschappen werden getroffen verkeerde alles in een zekere spanuing, daar elk oogenblik een aan val werd verwacht; driemaal werd de troep gealarmeerd. In de eerste morgenuren van den 17den Januari liet de vijand de colonne met rust, 'zoodat het bivak nog eenigszins kon worden ver sterkt door het maken van een lage steenen borstwering, doch tegen acht uur werd het vuur van de omliggende hoogten geopendop deze hoogten waren gedurende den nacht op verschillende plaatsen steenen borstweringen gemaakt, die aan de vijandelijke schutters goede dekking opleverden. De weg, die de colonne volgen moest, liep over een zadel in een heuvelreeks, welke door den vijand sterk bezet was, terwijl sterke afdeelingen werden opgemerkt, welke het bivak van verschillende kanten trachtten te naderen. De ingenomen stelling was echter vrij sterk en goed gedekt, ter wijl eenige granaten en een goed onderhouden geweervuur de mas sa's op een goeden afstand hieldenniettemin werd 's vijands vuur al langer hoe heviger en berokkende gevoelige verliezen. Ziende dat de vijand niet tot den aanval overging besloot de gene raal Stewart tegen 10 uur aan dezen toestand een einde te maken en

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 253