867 hem te lijf te gaan het versterkt bivak met de lastdieren en de bagage behoorlijk bezet latende, werd de geheele colonne, sterk ongeveer 1300 man, daartoe in één carré geformeerd; in de voorflank de garde, de linker flank werd ingenomen door de bereden infanterie, de rechter flank door het Susses regiment en de achterflank door de zware ca valerie en de zeebrigade, alles te voetlastdieren, paarden en ambu lances in het carré. In deze opstelling marcheerde de colonne onder een hevig vuur ongeveer 3 kilometers recht op de vijandelijke stelling aande marsch ging uiterst langzaam, daar alle gewonden moesten worden meege voerd en hiertoe dikwijls halt moest worden gemaakt; de vijand om ringde het carré van alle zijden en men kon spoedig zien dat hij 7 a 8000 man sterk was. Op een tamelijk open gedeelte op de helling van de heuvelreeks werd halt gemaakt ten einde den vijand, die zich blijkbaar tot den aanval gereed maakte, af te wachtenmiddelerwijl opende de artil lerie het vuur. De aanvankelijk goed gedekt opgestelde vijand kwam nu plotse ling in dichte massa's te voorschijn en stormde onder helsch ge schreeuw met verbazende snelheid van verschillende kanten op het carré aan, waar hem evenwel door een allerhevigst vuur een goede ontvangst bereid werd. De zware cavalerie van de achterflank, welke aanvankelijk niet bedreigd was, zwenkte gedeeltelijk uit om aan het vuur van de linkerflank deel te nemen, doch de vijand, dit ziende, maakte daarvan in een oogwenk gebruik om ook van die zijde voor waarts te stormen, 't geen met zulk een snelheid geschiedde, dat een 100tal vijanden in het carré kwamen en daar een verschrikkelijk bloedbad aanrichtten. De rechterflank, daardoor van twéé kanten bedreigd, maakte gedeel telijk naar binnen front en hield zich goed. Eenige oogenblikken ech ter bestond er groot gevaar dat het carré uit elkander zou geslagen worden de zware cavalerie leed gevoelige verliezen (zes officieren dood en twéé gewond, bijna de helft der sterkte) en ook de zeebrigade had het hard te verantwoorden, het Gardner kanon was op het beslissen de oogenblik onbruikbaarhet mocht echter door de flinke houding der officieren gelukken na een wanhopig gevecht van man tegen man

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 254