870 kisten beladen zich in den looppas daar heen begaven en in korten tijd met de voorhanden middelen een redelijke dekking daarstelden. zijn er dus op uit anderen de gelegenheid te benemen om zich te onderscheiden. Dat geen soldaat zich om den tuiu late leiden door dergelijk gebazel. Iemand die eer zuchtig is en naar roem verlangt moet nimmer een gelegenheid laten voorbijgaan om een stormcolonne aan te voeren of daarvan deel uit te maken en van elke gelegen heid gebruik maken om met den vijand in aanraking te komen. Indien zulke redeneeringen van vreesachtigen in een leger ingang vinden, dan is dat voldoende om alle geestdrift en wakkere moed uit te dooven, die elk goed soldaat eigen moeten zijn en zonder welke een leger bestaande uit de bekwaamste lieden ter wereld zonder waarde is, gelijk aan een dood lichaam, misschien niet lafhartig maar zeker niet in staat tot groote daden. Liefde voor zijn land, onverschilligheid voor gemakken en het zich steeds bloot stellen aan gevaren voor de veiligheid van anderen en de eer van zijn vorst zijn ge voelens en daden zonder welke een leger niet lang bestaan kan. Wij zijn te veel groot gebracht in het geloof dat de Britsche soldaat slechts een werktuig is, zonder edele drijfveeren. Wij moeten dat geloof uitroeien en de zucht naar roem aanwakkeren, door vrij willigers te vragen voor alle diensten waaraan buitengewoon gevaar verbonden is, of die meer dan gewonen moed vereischen. De officier, generaal of kapitein, die in de meening verkeert dat al zijn soldaten even dapper zijn, zal vroeg of laat met schade en schande van zijn dwaling overtuigd worden. Men mag veilig beweren dat de ware militaire deugden voor een goed deel voortkomen uit de zucht om zich te onderscheiden. Worden vrijwilligers gevraagd en slaagt de onderneming, dan moeten zij worden gëeerd en beloond. Het is te ho pen dat in onzen eerstvolgenden oorlog den opperbevelhebber de bevoegdheid zal gegeven wordenom het Victoria-kmis staande den veldtocht te verleenenonder latere goedkeu ring door Hare Majesteit. Het is zeer nadeelig voor den goeden geest en de geest drift dat iemanddie zich onderscheiden heeft een geruimen tijd in onzekerheid moet doorbrengen en wachten alvorens hij een vormelijke erkenning van zijn verdienste er langt. Een belooningonmiddellijk na een dappere daad verleend, heeft dubbele waarde; zij wordt hooger geschat door hem die ze ontvangten heeft een grooteren invloed op anderen door hen aan te sporen om evenzoo te handelen. Een generaal moet liever zelf zoeken naar voorbeelden van moed om ze te be- loonen, dan wachten totdat ze ter zijner kennis worden gebracht; moed is voor een man de schoonste aller deugden, en hij moet in een leger op alle manieren worden aangekweekt en op prijs gesteld, Eén man die zich aanbiedt voor een gevaarlijke onderneming staat gelijk met twéé manschappen, welke daarvoor uit het gelid worden genomen." Overal en altijd behouden die kernachtige woorden hunne waarde, maar vooral in Engeland, het land van de sport, waar kracht en moedsbetoon, gehardheid en behen digheid in alle lichaamsoefeningen op hoogen prijs worden gesteld en waar de aris tocratie en de hoogere standen voor een niet gering deel de achting die zij genieten verschuldigd zijn aan het uitmunten in die zaken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 257