Het vuur der Arabieren was intusschen niet verminderd; gedekt door kleine verhevenheden en achter doornstruiken beschoten zij bijna ongehinderd het carré, daar hun groote overmacht het verdrijven onmogélijk maakte; de gesloten opstelling was bovendien oorzaak dat op het groote doel het vuur van den vijand, dat afgegeven werd zelfs op afstanden van 1500 Mecers, een ongewenscht goede uitwerking had; verscheidene kameelen werden getroffen en zelfs manschappen, liggende achter kameelen en kameelzadels, werden in het hoofd geraakt méér dan 40 menschen waren reeds getroffen en zelfs in de achter zakken, kisten en zadels gedekt opgestelde ambulance was niemand veilig. Het vuur verminderde geen oogenblik, de stoutmoedigheid des vijands nam steeds toe en de toestand werd langzamerhand bedenkelijk naar schatting was de vijand wel 10,000 man sterk, de maatregelen tot verdediging genomen moedigden hem blijkbaar aan. Tegen twee uur werd het stoute besluit genomen den vijand te lijf te gaan en door zijne linie in zuidelijke richting heen te breken om de rivier te bereikenslechts eenige reserve-munitie en tandóe's zou den worden medegenomen, de verdediging van het versterkte bivak werd opgedragen aan den kolonel der marine Lord C. Beresford met de zee brigade (ongeveer 50 man), 19 hussaren, eenige geniesoldaten, 3 schroef- kanonnen en achterblijvende manschappen van verschillende regimenten. Om drie uur stelde de troep ter sterkte van ongeveer 1000 man zich in beweging, in carré geformeerd en van alle kanten hevig beschoten, zoodat de gewonden slechts met de meeste moeite konden worden meegevoerd en dus zeer langzaam moest worden gemarcheerd. De toestand was zeer moeielijk en voor velen begon het er langzamerhand naar uit te zien, alsof het er slechts om te doen was het leven zoo duur mogelijk te verkoopen van tijd tot tijd werd halt gehouden om den opdringenden vijand terug te werpenvolgens de officiëele rapporten werd bijna geen schot zonder commando gedaan en werden alléén salvo's afgegeven. .Dat is het voordeel eener nationale opvoeding die eerst naar krachtige lichamen en daarna naar ontwikkeling van den geest streeft. Hier moge nog worden vermeld dat volgens de jongste berichten uit Europa den divisie generaal De Courcynieuw benoemd opperbevelhebber der Fransche krijgsmacht in Tonkin, binnen zekere grenzen de bevoegdheid is gegeven om het ridderkruis en zelfs het officierskruis van het Legioen van Eer toe te kennen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 258