872 Viermaal deden de Arabieren een verwoeden aanval op het carré, gelukkig telkens over vrij open terrein, zoodat het vuur reeds op 500 Meters kon worden geopendelke keer werden die aanvallen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Toen het carré ten half vijf den lagen rug naderde, die het Nijldal van de woestijn scheidt, kwam de laatste aanval, de hevigste van allen, volgens Engelsche opgave bijna 10,000 man sterk. Van drie kanten kwam de vijand onder oorverdoovend geraas aanzetten en bleef niet tegenstaande de goed gerichte salvo's steeds naderen Was het hem gelukt het carré te bereiken dan was dit ongetwijfeld door de over macht verpletterd; de snel op elkander volgende salvo's schenen de gillende benden niet tot staan te kunnen brengen, het was voor velen een angstig oogenblik. Eindelijk ontstond er aarzeling bij den toe snellenden vijand toen het gros tot op 80 M. was genaderdhiermede was de zaak beslist daar het helsche vuur hem spoedig tot de vlucht dwongde voorsten waren het carré tot op een 20tal Meters genaderd. Hiermede was 's vijands weerstand gebroken; wel werd het carré nog uit de verte beschoten, doch ook dit hield spoedig op en de vijand verdween uit het oog in de richting van Metamneh. Zonder verderen tegenstand werd tegen den avond de Nijl bij Gubat bereikt en daar het bivak betrokkengelukkig verontrustte de vijand den troep 's nachts niet, zoodat hem de onontbeerlijke rust kon worden gegund, de mate- riëele en moreele krachten waren bijna uitgeput. In het geheel bedroeg het verlies den 19den Jan. aan dooden 3 officieren en 21 minderen, aan gewonden 10 officieren en 96 minderen, totaal 130 hoofden, dus ongeveer ll°/o- Den 20sten Januari 's morgens werden wederom de handen aan het werk geslagen om het bivak bij Gubat te versterken, terwijl het grootste gedeelte der colonne terugkeerde naar het bivak van den vorigen morgen om al hetgeen daar achtergelaten was over te brengen. Het bleek nu dat ook de troep hier herhaaldelijk door den vijand was aangevallen en dat deze een groote slachting onder de kameelen had aangericht, zoodat eerst den 22sten 's morgens alle bagage en de gewonden waren overgebracht. Den 21sten Jan. werd een verkenning gemaakt in de richting van

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 259