874 einde den vijand het bedienen en richten van zijn vuurmonden zoo veel mogelijk te bemoeielijkeninderdaad mocht het gelukken ver dere beschadiging van het schip door 's vjjands vuur te voorkomen. Middelerwijl was de kolonel Wilson met zijn geheele troep en een vuurmond op den rechter oever der rivier geland en stroomafwaarts gemarcheerd tot bij de plaats waar het schip lag en was daarbij eveneens in vuurgevecht met den vijand op den linker oever der ri vier gekomen; tegen den avond ging hij aan boord van den stoomer. Toen de duisternis was ingevallen werd het vuur gestaakt om den vijand in den waan te brengen dat het schip verlaten was; dit ge lukte want ook het vijandelijk vuur zweegden volgenden morgen werd nu na een kort vuurgevecht met de vijandelijke batterij de te rugreis aangenomenden 4den Febr. was alles behouden te Gubat aangekomen. Het innemen van Khartoem door den Mahdi en de dood van Gor don hadden intusschen den stand van zaken geheel veranderd; ver dere operatiën waren nu met de aanwezige middelen zoo goed als onuit voerbaar: in het verdere verloop van den veldtocht is dan ook niets anders gebeurd dan het terugtrekken van de uitgezonden colonnes naar Korti, hetgeen echter niet zonder voelbare verliezen heeft plaats gehad. Wanneer men de zaken goed beziet en daarbij in aanmerking neemt dat de tocht geschiedde door de woestijn onder eeu tropische hitte, dat het drinkwater zeer schaars was en van Gakdul moest worden meegevoerddat dikwijls 's nachts werd gemarcheerd en dat twéé hevige gevechten zijn geleverd alvorens de Nijl kon worden bereikt, dan zal moeten erkend worden dat men hier te doen heeft met een onderneming waarbij van allen buitengewone krachtsinspan ning is gevorderdwaarbij de bevelhebbers veel energie en stoutheid aan den dag gelegd hebben en die, alles in aanmerking genomen, met buitengewone snelheid is uitgevoerd. Schijnbaar in tegenspraak hiermede is wel het feit dat, terwijl de stoomers van den generaal Gordon reeds den 21sten Jan. te Gubat aankwamen, de kolonel Wilson eerst den 24sten d. a. v.dus drie volle dagen daarnanaar Khartoem vertrok. Men moet hierbij ech ter rekening houden met den toestand te Gubat; eerstens was eerst

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 261