875 den 22sten 's morgens alles uit het bivak van den 19den der waarts overgebracht; men was sedert acht dagen buiten gemeen schap met het hoofdkwartier; de troep had zware verliezen geleden; het was gebleken dat de vijand talrijk en goed gewapend waskaar- bij hardnekkig vocht en ten slotte kon de troepenmacht welke te Gubat achterbleef niet sterker zijn dan een goede 800 man, zoodat het met het oog op de nabijheid des vijands (Metamneh) noodig was het bivak daar goed versterkt achter te laten. Op de beide gevechtsdageu den I7den en 19den Jan. verloor de co lonne 12-g- en 11-jj harer sterkte, in het geheel ongeveer 22£ in drie dagenhetgeen inderdaad een zwaar verlies moet genoemd wordenvooral als men in aanmerking neemt dat gedurende dat tijdsverloop de troep bijna geen rust heeft gehad en een vermoeienden nachtmarsch heeft gemaakt; behalve de verliezen in het gevecht zijn o. a. alléén den 17den Jan. 4 officieren en 38 man in de ambulance opgenomen. Om eenigszins te kunnen oordeeleu over de beteekeuis van het op gegeven verliescijfer zij hier herinnerd aan den nachtelijken aanval op het bivak van het 8ste bataljon infanterie te Samalangau op 11 Augustus 1877. Dat korps was sterk 16 officieren en 3 compagnieën elk van 145 minderen, dus in het geheel 451 hoofden het verloor aan doodeu 2 officieren en 18 minderen en aan gewonden 4 officieren en 45 minderen, totaal 69 hoofden, dus 130/o; het verlies aan officieren bedroeg bijna 1/3, dat aan minderen ongeveer 12°/0- Het bataljon was gedurende de eerste dagen na den aanval totaal gedemoraliseerd en niet te gebruikeneerst nadat de verliezen waren aangevuld en de zaken na eenige dagen eenigszins vóór den wind gingen, veran derde dit. Nu moet hierbij wel in aaumerking genomen worden dat er bij het 8ste bataljon sprake is van een nachtelijk gevecht van man tegen man, doch ook de helft van de verliezen der Engelschen op den 17den Jan. zijn geleden in een gevecht met het blanke wapen (1) dat den troep altijd meer aanpakt dan een vuurgevecht. (1) Bij de Russen heet dit zeer karakteristiek het koude wapen"

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 262