877 heid den besten weg koos om uit den moeielijken toestand te geraken. Een aanvoerder die de verantwoordelijkheid voor zulk een besluit aandurft en zelf meegaat is voor een leger veel waard. Het kan dan ook niet worden ontkend dat ten opzichte van de aanvoerders de samenstelling der Britsche krijgsmacht in Soedan niets te wensbhen heeft overgelaten; met de meeste zorg had Wolseley zijn staf van bevelhebbers gekozen, hij bestond bijna geheel uit mannen, die bij verschillende gelegenheden hun sporen hadden verdiend StewartWood, BulierBrackenburyzij allen hadden met of onder hem verschillende veldtochten medegemaakt, waarin hij gelegenheid had gehad hunne geschiktheid en goede hoedanigheden te leeren kennen Door hen te kiezen heeft Wolseley volkomen consequent in praktijk gebracht zijn uitdrukkelijke meening, dat de voornaamste stafofficieren (hieronder begrepen de officieren voor special serviced. z. zij die bij voorkomende gelegenheden met eenig bevel worden belast) door den opperbevelhebber moeten gekozen worden. „Indien men hem ver antwoordelijk stelt voor den goeden uitslag van de onderneming, gaat „het niet aan hem te dwingen werktuigen te gebruiken, die hij niet „kent en door anderen zijn aangewezen. Wordt hij geschikt geacht „om het bevel te voeren, dan is hij ook in staat een goede keuze „te doen; zoo niet dan is het misdadig hem dat bevel, al was het „maar voor één uur, toe te vertrouwen. Zelfs wanneer hij geen „hooger drijfveer kende dan eigenbelang, zou dat voldoende zijn om „hem de beste personen te doen kiezen. (1) Inderdaad kan er niet genoeg aan gedacht worden dat de aan voering in den oorlog alles waard is en dat dus reeds in vredestijd in dat' opzicht uitsluitend met de behoefte van den oorlog rekening moet worden gehouden; niet beter kan de invloed van de aanvoering in den oorlog worden weergegeven dan een Duitsch schrijver dit in de volgende woorden doet „Het karakter van den aanvoerder oefent meestal een grooten „invloed uit op de houding zijner troepen. Onbetwistbaar is het, dat „de beslissing van het gevecht grootendeels van zedelijke oorzaken „afhangt; doch ook even vast staat het, dat de zedelijke eigenschappen (1) The Soldiers pocket-book biz. 119.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 264