doorgebracht bad, verbrand. Tegen een paar andere hoeta's die met de voldoening der boeten draalden, maakte de colonne eene voor- waartsche beweging, waarop de bevolking spoedig naar buiten kwam en de boeten voldeed. Bij gebrek aan contanten werden karbouwen en paarden gegeven. Ten 111/a u. v. m. ving de colonne den terugmarsch naar Si Djorat aan. Op de kom van het ringgebergte was gelegenheid eene ruwe schets van het terrein te maken. Omtrent deze schets wordt in het journaal van kapitein Haver Droeze het volgende aangeteekend; wellicht dat zulks in de toekomst van nut kan zijn. Het kleine dal waarin Si rea-rea, Si bidé enz. zijn gelegen, wordt aan alle zijden omgeven door steile bergtoppen, die hier en daar zijn afgestort en rotsmassa's vertoonen. Talrijke uitloopers dalen in de meest verschillende richtingen naar den bodem van het dal, in welks midden een diep en breed ravijn waarschijnlijk door instorting is ontstaan, met steile wanden als het karbouwengat te Port de Koek en waardoor het landschap Merante van de dorpen van Si Torang wordt gescheiden. De toppen der bergen zijn met bosch bedekt, de hellingen, uitloopers en de dalbodem met kort gras, ladang's en sawah's. De bebouwde velden zijn echter schaars, ook liggen er slechts weinig hoeta's in deze kleine vallei; de meeste dier dorpen zijn bovendien op de meest ontoegankelijke jukken van het ringgebergte aangelegd, en daardoor zeer geïsoleerd van elkander. Het water van dit dal ontlast zich in Pasir di bahana. De landschappen Si Torang, Si Antar, Paparean en Oeloean geven reeds eenigszins den indruk der Maleische landen. Wel zijn de hoeta's nog door enceintes van de rijstvelden geïsoleerd, doch men vindt hier reeds 2 tot 4 dorpen binnen eene omwalling vereenigd. Bamboe-doeri en in het algemeen bamboe komt minder voor dan in Lagoe boti en op het plateau van Toba, daarentegen vindt men hier vrij groote boomgaarden. Arengpalmen, pisang, limau limau en andere vruchtboomen, die op de hoogvlakte van Toba zoo zeldzaam zijn, komen hier veel voor. Timmerhout is in deze landschappen veel gemakkelijker te verkrijgen dan in Baligé of Lagoe boti. Oogenschijnlijk zijn de velden hier vruchtbaarder en heerscht er 640

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 27