896 van het Staff Corps en Kapiteins en Luitenants honorair, 5 opzichters der 2e klasse (Barrack Masters 2nd Class), Kapitein honorair en Conducteurs, 6 assistent-opzichters (Assistant Barrack Masters), Onder-Conduc teurs. t. De Militaire Verkenningen. (Quarter Master General's Department). Bij dezen diensttak (1) zijn geplaatst officieren van het Staff Corps en de vier wapens, evenals bij den Generalen Staf bij voorkeur de zulken, die van het Staff College (Krijgsschool) afkomstig zijn. Door militaire verkenningen moet men echter iets anders verstaan dan hetgeen men daaronder tot dusverre heeft verstaan bij het Ned.- Indische leger. De hierbedoelde verkenningen zijn tactische en stra tegische. Deze diensttak telt: 1 chef (Quarter Master General in India), Generaal-Majoor 1 sous-chef (Deputy Quarter Master General), Kolonel, 4 assistent-kwartiermeesters generaal, Kolonel, Luitenant-Kolonel en Majoor, 9 plaatsvervangende assistent-kwartiermeesters generaal, Majoor, Kapitein en Luitenant, 2 garnizoens-kwartiermeesters, Kapitein en Luitenant. Evenals de officieren van den Generalen Staf zijn deze officieren bij den staf der verschillende legerafdeelingen ingedeeld. u. De Kondschapsdienst (Intelligence Branch (2) Tot dezen diensttak behoort de organisatie van het personeel der Indische leger tot de Genie wordt gerekend te behooren Ook de pontontrein behoort daartoe, zooals uit de formatie der Genietroepen is gebleken. (I) In 1815 had men bij het Nederlandsche leger nog den Generaal Tcwartiermees- tersstaf en tot ongeveer 1845 bij het Pruisische leger den General Quartiermeister Stab. Thans vormt deze staf in beide legers een deel van den Generalen Staf. De Topo- en Geographische diensten worden in het Duitsehe leger de Kelen Etat van den Ge neral Stab, m Frankrijk de auxiliaires van den Etat-Major genoemd, doch vormen zuiver militaire diensttakken. In het Britsch-Indische leger zijn deze diensttakken geheel van elkander gescheiden evenals van den Kondschapsdienst (waarover later). (2) In het Duitsehe leger: Das •Nachrichtenwesen, evenals de in de voorgaande noot genoemde diensttakken een onderdeel van den Generalen Staf. In Nederland heeft men daarvoor 1 eskadron ordonnansen. Bij de oprichting van den Ned.-Ind. Generalen Staf m 1874 werd een corps gidsen verlangd, dat nooit opgericht is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 283