641 meer welvaart dan in laatstgenoemde landschappen. De dorpen in Si Torang zijn veelal op heuvels gebouwd welker wanden steil afgestort zijn, langs welker voet een beek met kiezel- achtigen bodem en helder drinkwater wordt gevonden, en waar tusschen welige rijstvelden zijn aangelegd, die hier en daar vrij hoog tegen de berghellingen worden voortgezet, om hooger op door obi en djagong- velden vervangen te worden, welke zich in de ilalang kort gras verliezen. De oevers van de Pasir di bahana zijn nabij het meer laag en drassighet terrein geeft daar den indruk eener lagune vorming, omdat de diepste gedeelten overstroomd zijn en zich plassen van zeer onregelmatige gedaante gevormd hebben. De rivierovergang zou daar moeite kosten. Op een afstand van een paal van het meer, stroomt de rivier door eene smalle sawahstrook, aan weerszijden ingesloten door droge heuvelachtige oevers met gras en ilalang. Het gemakkelijkst kan men de rivier overtrekken bij hoeta Si rear, niet alleen met het oog op de begaanbaarheid van het terrein, maar ook omdat daar weinig hoeta's in de nabijheid liggen, de rivier smal is, en uit een militair oogpunt geen groote moeielijkheden aan den rivierovergang in den weg gelegd kunnen worden. De rivier is er niet doorwaadbaarmen zou er vlotten moeten maken, waartoe kleine inlandsche prauwen met bamboe, rotan en planken uitstekend zouden voldoen. De kleine prauwen zouden van Baligé moeten worden aangevoerd kosten daar 1 en kunnen zeer goed door een koeli gedragen worden. Yolgens mededeelingen van inlandsche zijde is de stroom in de Pasir di bahana niet sterk. Het landschap Oeloeau kan niet geheel overzien worden, wijl een gedeelte tusschen de uitloopers van het ringgebergte verscholen ligt. Dat het 600 hoeta's bevatte, kwam echter overdreven voor. Oogen- schijnlijk telt het 400 hoeta's en is iets grooter dan Silindieng waar 278 dorpen worden aangetroffen. Si Antor schijnt even als Si Toraug te zijn gevormd uit hoeta's, die niet geheel afgezonderd liggen, maar waarvan 2 k 4 vereenigd en door een boomgaard omgeven zijn. Ook in Oeloean schijnt, het 1885, Dl. If 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 28