908 dan zouden tot het opvangen van alle schoten niet minder dan 10 schijven noodig zijn, opgesteld achter elkander respectievelijk op den afstand van 900, 924, 947, 969, 990, 1011, 1031, 1051, 1070 en 1098 M. Het ligt in den aard der zaak, dat men bij zoodanige proefne mingen des te minder schijven behoeft, naar gelang de schijven ie der op zich zelve hooger zijn en dat voorts de breedte der schijven van zoodanige afmeting behoort te zijn, dat geene schoten rechts of links voorbij gaan. Worden op de vorenbeschreven manier (fig. 1), in de meeste legers, op vertikale schijven, de verschillende schietproeven genomen, bij het Nederlandsch leger gaat men daarmede anders te werk. Ter beoordeeling van spreiding en trefkans bij het vuren in ge sloten orde, kan men namelijk te Scheveningen over een breed en vlak zeestrand beschikken, waarop, ter opneming van de eerste kogel aanslagen, een horizontaal schijfbeeld getrokken wordt. Dit horizontale schijf beeld (fig. 2), wordt voor en achter den vizier- schotsafstand, over eene genoegzame totaalbreedte, varieerende tusschen 10 en 40 M., in vakken verdeeld, die ieder 5 M. breed en 10 M. diep zijn, terwijl de totale diepte van het getrokken beeld, bij goed ge oefende schutters gemeenlijk 200, bij middelmatig geoefenden evenwel 400 M. bedraagt. Het mikpunt bestaat uit een 3 mansschijf, waarop met den boven kant als bazis en het midden van den onderkant als top, een zwart gekleurde, gelijkbeenige driehoek getrokken is (fig. 3). Terwijl men nu op het midden van de diepte van het beeld en zooveel rechts of links, als men schat, dat de schoten door den wind (en derivatie) naar de tegenovergestelde zijde zullen afwijken, zoodanig mikpunt plaatst, voorziet zich de waarnemer (1) van een vel papier, waarop een zelfde schijfbeeld op verkleinde schaal getrokken is, om daarop grafisch de schoten aan te teekenen, zooals die op de verdeelde strook op het zand vallen. Het zal, na al het voorafgaande, wel geen nader betoog behoeven, dat een zoodanig beeld, mits het met het oog op breedte- en diepte- (1) Deze manier van schoten opnemen verschilt niet veel van de wjjze, vermeld op blz. 9 van Y,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 295