642 zoo te zijn. Dit wordt ook verzekerd door de inlandsche hoofden, maar hunne berichten zijn dikwijls minder juist. Slechts zeer weinigen zijn in Oeloean geweest, zelfs de hoofden van hoeta Tinggi waren vroeger geheel buiten gemeenschap met Si Torangslechts hij hooge uitzondering vindt men in Baligé en Lagoe boti iemand, die de Oostelijke landschappen heeft bezocht Hoewel de oevers van het meer in den omtrek van Pasir di bahana, van de hoogten gezien, drassig voorkomen, schijnen er in het landschap Paparean toch ook droge plekken te zijnmen vindt daar althans een onan (marktplaats) aan den oever. Des namiddags ten 31 /2 u. was de colonne in hoeta Paraloe Angin terug. Den 3en September hield de colonne rustdag, en werden 18 zieken onder gewapend geleide naar Simenangking gezonden. Den volgenden dag 4 September -ontving kapitein Haver Droeze mededeeling van den Resident, dat de regeling der boeten en het beëedigen dei- hoofden was afgeloopen. Dientengevolge werd bevel gegeven dat de colonne den 5en September naar Lagoe boti zou terugkeeren. Yooraf zou echter de hoeta Si Djorat, welks hoofd geene blijken van toe nadering gaf, in de asch gelegd worden. Ten 4 u. v. m. werd de hoeta in brand gestoken, ten 61 /2 u. marcheerde de colonne af en ten ll'/s u. kwam zij te Simenangking aan. Onderweg ontving de Resident een telegram van den Gou verneur van S. W., waarbij werd medegedeeld, dat de operatiën als geëindigd konden worden beschouwd. De officier van gezondheid Hijmans van Anrooij verliet daarom nog dienzelfden dag de colonne, ten einde naar zijn garnizoen terug te lceeren. Te Baligé bezocht hij den kapitein Genet, die zoover hersteld was, dat hij het bevel over de troepen den 6en September weder op zich nam. Van 5 tot 19 September bleef de colonne nog te Lagoe boti, zonder dat de rust in de Gouvernementslanden in het minst werd verstoord. Ook aan gene zijde der Oostelijke grens, waar voorheen dagelijks schoten vielen en de bevolking blijkbaar in gespannen verhouding leefde, heerschte groote kalmte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 29