914 grootsten tegenstander van het infanterievuur op verre afstanden tot bekeering zouden kunnen brengen. Zoo werden o. aop 1350 M. afstand, op een 20 M. breede en 1.7 M. hooge schijf, met 320 schoten, 21 treffers en 9 aanslagen verkregen en zouden van de 40 man in front slechts 20 ongedeerd gebleven zijn. Over het algemeen bleek desniettegenstaandedat de gewoon geoefende schutters slechts 50°/o resultaat behaalden van dat der zeer goed gedresseerde onderofficierendat o. a. de 50°/0 dieptespreiding van het bundelschot der grenadiers nu niet meer in 42, doch gemiddeld in 91 M. lag, terwijl in 100 M. diepte nu niet 81, doch slechts 45 van de gedane schoten werden waargenomen. (1) Een andere maal werd ons op het Scheveningsche strand gelegen heid geschonken, het salvovuur in trefuitkomsten te vergelijken met het tirailleurvuur. Terwijl op 500 M., bij het vuren in gesloten orde op een infan- teriefront van 20 M. breedte, van de 100 schoten 52 treffers en 11 aanslagen werden behaald, alzoo 63°/0, stegen bij het tirailleurvuur deze cijfers tot 67 treffers en 12 aanslagen, of 79°/0' Toch, zoo verhaalde ons de Directeur der schietschool, zou men verkeerd handelen, daaruit de gevolgtrekking te maken, dat het in dividueel vuur boven salvovuur zoude te verkiezen zijn. Yermits namelijk bij het salvovuur niet buiten waardeering mag blijven 1°. de betere vuurdiscipline 2°. de grootere moreele indruk, voortspruitende uit de plotse ling en gelijktijdig bij den vijand intredende verliezen en 3°. het neutraliseeren van den hinderlijken kruitdamp en daardoor gemakkelijker waarneming van de uitwerking; (1) De billijkheid gebiedt hier aan te teelcenen, dat in kapitein Hanclcar's werk, hiervoren reeds aangehaald, cijfers omtrent eenige in het jaar 1882 gedane proeven worden meegedeeld, die minder gunstig zijn. In tabel 9 staat n. 1. vermeld, dat de 50% dieptespreiding, met zeer goed geoefende schutters, in 48,5 en met middelmatig geoefenden in 119 M. lag. Ik maak van deze gelegenheid gebruik, bedoeld interessant werk zeer aan te be velen als een uitstekende bron van kennis op het gebied van de tegenwoordige hand- vuurwapenen. In Nederland kost het f 2.75.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 301