916 - De breedtespreiding, die met den afstand toeneemt, is op niet al te korte distantiën reeds zoo groot bij 'middelmatig geoefenden in den regel 3 maal het aantal honderdtallen M. van den afstand), dat de meeste schoten op eene flankcolonne met verdubbelde rotten ter zijde vallen, waartegenover op verre na niet te rekenen is het meerder aantal treffers in de grootere diepte dier smalle colonne. Op eene compagnie uit de flank (1 M. breed 60 M. diep en 1,7 M. hoog) werd bij eene andere gelegenheid niet eens I treffers ver kregen van die op de compagnie in linie, terwijl op eene sectieco lonne li maal meer treffers kwamen dan eveneens op eeue in linie geformeerde compagnie. De meest kwetsbare formatie is dus de sectie- of pelotonscolonne (als n. 1. het front van de sectie of van het peloton ongeveer met de breedtespreiding van den afstand, waarop gevuurd wordt, overeen komt) daarna volgt de compagnie in linie en ten leste best, de com pagnie uit de flank op 4, kan het zijn op 2 gelederen. Omdat echter nu eenmaal een troep maar hoogst zeldzaam den vijand kan blijven naderen, zonder zelf op dezen terug te vuren, moet men ten laatste wel uit de flankformatie in een anderen vorm overgaan, die de eigen geweren in de vuurlinie brengt. Het wachtwoord voor de infanterie is dus, om, zoolang men zelf niet op den vijand wenscht te vuren, met een zeer smal front te naderen, op 4 gelederen uit de flank, zoo noodig op 2 gelederen. De nog niet lang geleden, in het kamp van Beverloo in België, door den kapitein van het isTederlandsche leger Hanckar bijgewoonde proeven, hebben ongeveer in gelijkluidenden zin beslist. Ook daar in België heeft men ervaren 1°. dat de gesloten pelotonscolonne (men heeft daar 3 pelotons per compagnie) op alle afstanden de meest kwetsbare formatie was, 2°. dat de compagnie uit de flank op grooteren afstand dan 600 M.de minste verliezen gaf en 3°. dat op de kortere afstanden binnen de 600 M. de linie te ver kiezen was. De restrictie, in het Belgisch leger gemaakt, ten opzichte van de aan de flank eerst op 600 M. te geven voorkeur boven de linie, spruit voornamelijk voort uit de omstandigheid, dat de Belgen het met

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 303