917 de rechtstreeksche vuren minder nauw nemendoch daarentegen op de kortere afstanden meer waarde hechten aan de echarpeerschoten, voor het geval de vurende partij breeder front beslaat dan het doel in front. Weder een andere proef zou behooren uit te maken, of een aan valler wèl doet de tirailleurlinie aanvankelijk dun te laten bezetten, dan wel of het beter is, reeds spoedig meer tirailleurs in de voorste linie te brengen. Was het b. v. beter om met eene in driëen gesplitste compagnie, die ten aanval oprukte, op 700 M. al dadelijk 2/3 deel in de tirail leur- en 1 /3 in de reservelinie te brengen, dan wel x/s en tirailleur, 1 /z in de soutien- en 1 /3 in de reservelinie eene plaats aan te wijzen De uitkomsten nu van het onderzoek leerdendat de dubbel-sterke tirailleurlinie weinig meer nadeel aan den verdediger toebracht dan de enkele doet, en te gelijker tijd beduidend meer verlies zelve onder vond, zoodat mocht worden geconcludeerd, dat de aanvaller ver keerd handelt als hij de lijn zijner tirailleurs eerder dan hoog nood zakelijk isdichter maakt. Terwijl toch de verliezen van den verdediger tusschen 700 en 500 M. slechts 1, 4°/0 bedroegen (de 1800 schoten troffen 20 tirailleurs en 4 man der reserve), stelde omgekeerd de verdediger met 960 patronen 56 tirailleurs en 11 man der reserve van den aanvaller buiten gevecht, zoodat de verliezen van den aanvaller 5 maal grooter waren dan die van den verdediger. Het ligt voor de hand, dat de schietproeven niet uitsluitend op bekende afstanden plaats vonden. Zoo werden op den 8 September 1884 op den afstand van 1000 M., met 8 verschillende vizieren van 900, 1000 en 1100 M., ge- zamentlijk 600 patronen verschoten en bleek bij deze oefening, hoe de vuurleider, bij onbekendheid van den afstandwaarop de vijand staat, met 3 vizieren vurende, althans vrij zeker 1 /3 deel der kogels in de nabijheid van zijnen tegenstander brengen kan. Die proef deed tevens uitkomen, hoe de vizieren, die 100 M. verschillen, elkander aanvullen en hoe juist dus het Hederlandsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 304