920 kan zicli vergissen in den te begrooten afstand en dus in de opzet- hoogte en het zal juist daardoor kunnen gebeuren, dat nagenoeg de gansche bundel kogels vóór of achter een beschoten troep te recht komtzonder ook schade aan te richten in de andere échelonsdie voorafgaan en volgen. Met minder goede schutterswier bundelvuur eene totale diepte spreiding, niet van 200 M. en minderdoch gemeenlijk van 400 M. heeft, komt men echter tot geheel andere gevolgtrekkingen. Hun bundelvuur toch wijst op eene geheel andere (minder goede) groepeering van schoten en terwijl de kern van dat vuur, jaminder verwoesting in eene vijandelijke afdeeling zal te weeg brengen, zal aan den anderen kant bij hen (ik bedoel, bij de minder goede schut ters) het voordeel te constateeren zijn, dat hunne b. v. op de sou tienlinie gerichte salvo's ten gevolge der grootere spreiding ook in de diepte, voor een deel daarvóór in de tirailleurlinie en voor een ander deel daarachter in de reservelinie zullen te land komen. Maak daarom, ik herhaal zulks, juist tegenover minder goede schut ters, van den eenen troep geen kogelvanger van den anderen. En nu de munitie! Het geval, zoo even door mij ondersteld, dat minder goede schut ters grootere trefuitkomsten kunnen verkrijgen dan goed geoefenden [zoodra men op échelons vuurt en de vuurleider niet juist den af stand weet te schatten], betrof eene uitzondering op den regel. Regel is het, en zoo zal het wel altijd blijven, dat ook bij het bundelschot de goede schutters het van de minder goeden winnen. Met veel munitie is nochtans veel, ja! alles bij de minder geoe fenden goed te maken. Komt het n. 1. op patronen niet aan, dan wordt het minder scherp - schieten door den munitieovervloed geheel gecompenseerd. Ook omtrent punt 4 mijner resumtie wensch ik nog een enkel woord te zeggen. Teekende ik daarin aan, dat het leeren bepalen van goede opzet- hoogten en het aangeven van mikpunten, van zeer veel belang is voor mijn persoon althans erken ik gaarne, dat ik bij al de te Scheveningen bijgewoonde schietoefeningen, vóór het vuren, nauwgezet deze beide

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 307