922 Ik eerbiedig van zelf dat gevoelen van zoo velen, waaronder zich stellig een groot aantal mannen bevindeu, wier practische ervaring veel rijker dan de mijne is. Aan den anderen kant vergunne men mij evenwel, er bescheiden op te wijzen, dat ook in de Europeesche legers aanvankelijk zich vele tegenstanders bevonden, die buudelvuur sorteerden onder de dingen, die slechts tot het rijk der idealen behoorden. Cependant les idees marchaient, marchaient toujours en heden ten dage denkt men er geheel anders over. Infanterievuur, niet van tirailleurliniënmaar van ter zijde ge plaatste compagniëen, op afstanden, die voorheen niet in aanmerking daarvoor kwamen, wordt nu langzamerhand schering en inslag. De enkele jaren geleden door den Nederlandschen kapitein der infanterie Yan Dam van Isselt gedane profetie, dat het infanterievuur op groote afstanden, trots alle bezwaren, zou baan breken, is reeds geheel bewaarheid. Ditzelfde verschijnsel zal zich, dunkt mij, ook over eenigen tijd bij het Indisch leger voordoen. In onze toekomst ligt de bewapening onzer infanterie met een repeteergeweer van weinig meer kaliber dan 8 m.M. (zooals het Heblergeweer), geladen met een nog langwerpiger projectiel dan hetwelk wij nu bezitten, voorzien van richtmiddelen, tot op den afstand van 1600 a 1800 M., en door vermeerdering der aanvanke lijke snelheid en metaalbelasting banen schietende, gestrekter dan die, waarin wij ons thans verheugen. Tot zulk eene bewapening zal de Indische infanterie zelfs verplicht worden, wanneer de Indische volkeren, die tegen ons oorlog voeren, zich ruimer van achterlaadgeweren zullen hebben voorzien, en hun bewapening dus de ome meer op zijde streven zal. Superioriteit ook in bewapening moet, doorslaande, steeds aau onze zijde blijven. Nog hoor ik het den bekenden hoeloebalang in de IY Moekims, Toekoe Tjoet-Bantah mij zeggen„itoe orang-Atjeh sampej brani, tetapi dija poenja pekakas-prang korang bajiq." Die Atjeher wist precies, waar het hun wrong. Oorlogsmateriaal van de beste soort en wijders superieure oefening moet daarom ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 309