643 De Gouverneur vau S. W. die persoonlijk den toestand in Toba wilde onderzoeken, bezocht den 17en September de hoeta's Simenang- king en Soan Angin en overtuigde zich door zijne reis, dat te Lagoe boti evenals in het landschap Baligé en in de overige nieuw ingelijfde streken, de rust en veiligheid waren hersteld en een langer verblijf der colonne in Toba niet noodig was. Ten einde den overgang tot den normalen toestand zoo geleidelijk mogelijk te maken, bleef de 2C luitenant der infanterie J. D. Schafer met 50 onderofficieren en manschappen van het 17e bataljon infanterie voorloopig nog te Baligé en Bahal batoe, terwijl de overige officieren en manschappen den 19en September Lagoe boti verlieten om naar hunne garnizoenen terug te keeren. De colonne kwam den 27en September te Siboga; de militairen bestemd voor Padang Sidempoean, begaven zich den 29en d. a. v. op marseh. Yan de troepen die van Padang waren gezonden, keerden betrek kelijk slechts weinigen terug, daar een deel achterbleef om de garni zoenen Lagoe boti, Sipoholou en Padang Sidempoean op de organiek vastgestelde sterkte te brengen. Den 28cn September embarkeerden te Siboga aan boord van het stoomschip „Atjeh" de kapitein van den Generalen Staf F. J. Haver Droeze, de le luitenants der infanterie M. J. Nix en G. E. Rojer met 7 europeesche en 30 inlaudsche onderofficieren en minderen, de le lui tenant W. M. Van den Broek met 17 europeesche en 11 inlandsche onderofficieren en minderen der artillerie, de 2e luitenant-kwartier meester Y. W. J. Yan der Linden met 1 sergeant-majoor-schrijver, 2 europeesche en 4 inlandsche militairen van den hospitaaldienst en 283 dwangarbeiders. Met dezelfde gelegenheid werden naar het hospitaal te Padang gedirigeerd: 1 europeesch onderofficier, 13 europeesche en 2 inlandsche minderen en 6 dwangarbeiders. Het debarkement te Padang had plaats op den 30en September 1883. Hoewel Singa Mangaradja niet in onze handen viel, was hij ten tweedenmale door onze troepen verdrevenzijn prestige had ander maal een gevoeligen knak gekregen en rust en vrede waren terugge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 30