923 steeds onze leus zijn, terwijl ten allen tijde de Indische infanterie haren vijand moet kunnen en weten dood te schieten, op afstanden, waarop omgekeerd de vijand ons geen afbreuk kan toebrengen. Een uitstekend geweer alzoo en eene uitstekende opleiding en oefening in het vuurgevecht. Zonder beiden hadden de Transvalers nimmer de Engelschen uit hun land zien gaan en het zijn beide oorzaken, die ons in de gelegenheid moeten stellen, in ieder land te blijvenwaar we eenmaal den strijd begonnen zijn. In veel leeren schieten, op het schijfschietterrein met scherpe en in de kampementen met flaubert patronen, zoomede in gijmnastiek en schermonderricht zullen gaandeweg de meeste oefeningsuren be- hooren op te gaan. Het zijn deze oefeningen, welke in bijna ieder leger den hoofd schotel gaan uitmaken, terwijl het „leeren marcheeren(de ouder- wetsche „militaire marschen"), het schatten van afstanden, ja zelfs het oefenen in marschveiligheidsdienst (1) naar de „bijgerechtenver wezen zijn. Het zijn al te gader deze overwegingen, die ik hier vrijmoedig neerstelde, en die mij de huivering deden overwinnen, om ook tegen mijne Indische kameraden over infanterie vuur van verre een woord te spreken, hoe overtuigd ik ook ben van het beperkt aantal adepten onder hen der door mij voorgestane leer. Men neme het mij niet euvel, als ik wat minder pessimistisch tegen het verre iufanterievuur gestemd ben. „Den vijand laten naderen tot op korten afstand en hem dan op „eens de volle laag geven,is voorzeker een verleidelijk Indisch tactisch begrip, doch wanneer wij met onze steeds inferieure getal sterkte den vijand alleen kunnen laten naderen, ten koste van eenige gewonden onzerzijds zal het in de meeste gevallen nog beter zijn, den vijand op grooteren afstand door ons vuur terug te houden en te gelijk onszelven die enkele gesneuvelden en gewonden te besparen. Wanneer, met andere woorden, de opdagende iulandsche vijand (1) Gelet op het karakter Onzer oorlogen, mag evenwel bij het Indisch leger de marschveiligheidsdienst ten eenenmale niet op den achtergrond geraken. Het bewijs daarvoor is te vinden in het werk over den Atjehoorlog van den generaal Meijer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 310