IETS OYER BROODYOEDINCr EN MEELBEREIDING Aanleiding tot het schrijven der volgende regelen, vond ik in den inhoud van het opstel: „Voeding en voedsel" van Jozêvoorkomen de in de derde aflevering, jaargang 1884 van dit tijdschrift. Behalve dat in dit artikel de voornaamste voedingsmiddelen, ten opzichte hunner physiologische eigenschappen behandeld worden, ves tigt de schijver in het bijzonder de aandacht op de plantaardige le vensmiddelen, die, vooral in de tropische gewesten, als hoofdbestand- deelen in het voedsel van den mensch voorkomen. In verband daar mede, wordt voorts door den schrijver gewezen op de wenschelijkheid tot het verkrijgen van meerdere waarborgen voor de goede hoedanig heid van het aan den Indischen militair te verstrekken brood. Een ieder zegt Josédie zich de moeite wil getroosten, de brood bereiding tot een punt van meer nauwgezet onderzoek en studie te maken, zal beseffen, dat, waar bij de broodkeuring niet de minste controle bestaat op de grondstoffen dat is dus hoofdzakelijk het meel en, bij de keuring van dit weder, op het graan, waaruit het is vervaardigd zulk eene keuring eene onmogelijkheid is. Is men bekend, zegt hij verder, met de groote bezwaren, aan het bewaren van graan in den meelvorm verbonden, met de ontelbare mid delen, die ter vervalsching van het meel worden aangewend, dan kan men er niet aan twijfelen of het brood, zooals het in Indië alom aan den militair wordt verstrekt, is slecht. Verbetering in dien toestand, wordt door den schrijver alleen ge zocht in de oprichting van militaire bakkerijen onder eigen beheer, die reeds sedert tal van jaren in de meeste Europeesche staten, en ook bij ons te lande, zijn ingevoerd. Ten opzichte van de voor het militair brood te bezigen grondstof, wenscht Jorè voorts, in tegenstelling met het daaromtrent in de voorwaarden van levering der levensmiddelen enz. voorgeschrevene,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 313