927 de zemelen in het brood te behouden, en beroept zich daartoe, behalve op de omstandigheid, dat ook het aan den soldaat in Nederland verstrekt wordende brood van meel met de zemelen gebakken wordt, nog op de meening van von LiebigMillonKlenke en anderen, volgens welke het scheiden van de zemelen van het meel eene zaak is van weelde, welke voor de voedzaamheid eer na- dan voordeelig moet worden beschouwd (zie bladz. 274). Aan het slot van zijn opstel, geeft de schrijver den wensch te kennen, om, ten aanzien der door hem behandelde onderwerpen, ook de zienswijze en de denkbeelden van anderen te mogen vernemen, opdat zoodoende een kenmerkend streven moge ontstaan, om het vraagstuk der voeding van den militair meer en meer een belangrijk punt van studie en onderzoek te doen worden. Gaarne aan die uitnoodiging willende voldoen, heb ik evenwel gemeend, mij in dit artikel in hoofdzaak te moeten beperken tot de bespreking van slechts één dezer onderwerpen en wel tot de vraag, in hoeverre het gewenscht is, het brood voor den Indischen militair uit meel met de zemelen te doen bereiden. Dit vraagstuk komt mij, zoowel uit een hygiënisch als uit een economisch oogpunt, belangrijk genoeg voor, om voor eene bijdrage, welke de oplossing daarvan zoude kunnen bevorderen, de gastvrijheid der redactie van dit tijd schrift met bescheidenheid in te roepen. Eike verrichting van het menschelijk lichaam heeft het verbruik of het verlies van stof ten gevolge, tot vergoeding waarvan, een gestadige aanvoer van nieuwe stoffen moet plaats hebben. Deze aanvoer geschiedt door het bloed, hetwelk, alle deelen van het lichaam doorstroomende, in de verschillende weefsels de bestand- deelen achterlaat, die tot aanvulling van het verlorene kunnen dienen of waardoor het lichaam gevoed wordt. Yan de opgenomen spijzen en dranken kunnen alleen bepaalde bestanddeelen in het bloed overgaan, doch eerst, nadat zij door de spijsvertering in een toestand gebracht zijn, waarin zij de wanden der haarvatennetteu van het bloedvatenstelsel kunnen doordringen. De bestanddeelen van het voedsel, welke in het bloed opgenomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 314