928 kunnen worden en welke dus eigenlijk alleen voor de voeding in aanmerking komen, worden voedingsstoffen genoemd. Deze worden in de volgende vijf hoofdgroepen verdeeld: l8te- Eiwitachtige stoffen, die, in scheikundige eigenschappen, groote overeenkomst hebben met de stof, welke het hoofdbestanddeel van het wit van het kippenei vormt. 2de- Vetten. 3de- Koolhydraten, waartoe, met opzicht tot het voedsel, voor namelijk de verschillende zetmeelsoorten behooren. 4de- Minerale stoffen. 5de. Water. In eene goede voeding moeten al deze groepen in eene bepaalde hoeveelheid en in eene bepaalde verhouding aanwezig zijn; alleen de vetten en koolhydraten kunnen elkander tot op zekere grens vervangen' De voedingsstoffen komen niet op zich zelf in de natuur voor, doch altijd met elkander en met andere stoffen vermengd. Deze mengsels worden voedingsmiddelen genoemd. Vleesch, aardappelen, graan, melk enz. zijn derhalve voedingsmiddelen, terwijl ook het drinkwater daartoe gerekend moet worden, omdat het, behalve het chemisch zuiver water, nog anorganische zouten bevat, die voor de voeding van bepaalden invloed kunnen zijn. Behalve het water, zijn alle voedingsmiddelen georganiseerde stof fen uit het planten- of dierenrijk. Sommige volkeren bepalen zich voor hunne voeding tot eene van deze afdeelingen; de meesten ge bruiken echter zoowel dierlijk als plantaardig voedsel, hetwelk, op verschillende gronden, door velen als de meest rationeele voedingswij ze beschouwd wordt. De voedingsstoffen van de vierde en vijfde groep, hoewel in het voedsel even onmisbaar als de drie andere groepen, kunnen bij de beoordeeling eener bepaalde voeding althans voor volwassenen in den regel buiten beschouwing blijven. Is het voedsel namelijk samenge steld uit voedingsmiddelen, die eene voldoende hoeveelheid aan eiwit stoffen, vetten en koolhydraten bevatten, dan wordt door dit voedsel ook tevens het noodige aan minerale stoffen aan het lichaam toege voerd, terwijl het benoodigde water in meer dan voldoende hoeveel heid in de spijzen en dranken aanwezig is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 315