931 het geheel 95 a 96 °/0, daarentegen van het meer vast fijn rogge brood, 90 °/0 wordt verteerd. (1) Op de verteerbaarheid, en dus ook op de hoedanigheid van het brood, oefent echter nog het gehalte aan zemelen belangrijken invloed uit. Dat dit gehalte alleen bepaald wordt door de soort meel, wel ke voor de bereiding van het brood heeft gediend, is op zich zelve duidelijk. Nu onderscheidt men, met betrekking tot de daarin aanwezige zemelen, drie hoofdsoorten meel, nl. dat, hetwelk alle bes tand deelen van den graankorrel bevat, dat, waaruit alleen de grove zemelen zijn verwijderd en dat, waaraan ook de fijne zemelen onttrokken zijn. Yoor de beoordeeling van de waarde, welke aan ieder dezer drie meelsoorten als grondstof en hoofdbestanddeel van het brood voor de voeding moet worden toegekend, dient in de eerste plaats rekening te worden gehouden met den bouw en het gehalte aan voedingsstoffen van den graankorrel, alsmede met de wijze, waarop het graan tot meel wordt bereid. Hoewel nu Jozé reeds, op bladz. 273, een denkbeeld van de structuur van den korrel heeft trachten te geven, vermeen ik eene beknopte beschrijving daarvan niet achterwege te mogen laten. Niet alleen, dat ik mij namelijk met Jozé's zienswijze, omtrent de be standdeelen van den korrelwelke het meel voor de broodberei ding opleverenniet in alle opzichten kan vereenigendoch ook komt het mij voor, dat de door hem gegeven verdeeling volgens zijne opgave, ontleend aan Mège-Moriès niet volkomen juist is en, op zijn minst genomen, voor leeken aan duidelijkheid te wenschen overlaat. Meer begrijpelijk is, naar mijn inzien, de verdeeling, zooals die in (1) De meerdere waarde voor de voeding van het fijn tarwebrood, boven het fijn roggebrood, blijkt overigens uit de hieronder volgende cijfers, welke, afgeleid uit de proeven van Meijervoor ieder dezer broodsoorten in procenten de hoeveelheden aan geven, welke van de daarin aanwezige voedingsstoffen door den normalen mensch ver teerd kunnen worden, Fijn tarwebrood fijn roggebrood eiwitten koolhydraten minerale stoffen 81 98,5 70 77 95 70.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 318