932 de werken van den lateren tijd voorkomt (1) en volgens welke de graankorrel uit de vier volgende hoofdbestanddeelen bestaat lste- Het omhulsel of de bast, gevormd door verschillende lagen, grootendeels bestaande uit ledige cellen met dikke celwanden. 2de. 73e kleefstoflaag, gevormd door eene enkele rij cellen met vrij stevige wanden, wier inhoud hoofdzakelijk bestaat uit de lichtgeel gekleurde kleefstof; uithoofde van haar hoog stikstofgehalte, kan de kleefstof als het voor de voeding meest belangrijke bestanddeel van den graankorrel beschouwd worden. 3de. He kern, samengesteld uit groote kleurlooze cellen met dunne wanden, welke grootendeels gevuld zijn met zetmeel in korrels van verschillende grootte. 4de. He kiem, welke eene groote hoeveelheid celstof, doch een nog grooter oliegehalte bevat, welk laatste van nadeeligen invloed is op de hoedanigheid van het meel. Terwijl de kern door de kleefstoflaag en deze door den bast om geven is, ligt de kiem in eene uitholling van de kern, alwaar zij eveneens voor een gedeelte door de kleefstoflaag en geheel door het omhulsel bedekt wordt. Bij de bereiding van het meel uit den tarwekorrel, moet er nu voor gezorgd worden, dat de voor de voeding van den mensch nuttige bestanddeelen afgescheiden worden van die, welke daarvoor geheel waardeloos zijn en dat van deze eerste stoffen een zoo fijn verdeeld en gelijkmatig mogelijk poeder verkregen wordt. Tot de voor de voeding waardelooze stoffen, in den korrel voor komende, rekent men de onverteerbare celstof of cellulose, het hoofd bestanddeel van de celwanden, en het water, dat wel in het bloed wordt opgenomen, maar onveranderd het lichaam verlaat. Deze cellulose omgeeft even goed de cellen van de kern en de kleefstoflaag, als die van den bast en de kiem, doch aangezien de wanden van de beide eersten uiterst dun, daarentegen die van de beide laatsten zeer dik zijn, tracht men dus, in de eerste plaats, den bast en de kiem (i) Zie o. a: Dr. Birribaum. Das Brotbacken. Braunsweig 1878. Friedrich Kick. Die Mehlfabrication. Leipzig 1878. Prof. dr. König. Die menschlichen Nahrungs- und Genussraittel II. Zweite Auf- lage, Berlin 1883.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 319