933 te verwijderen. In den regel is dit reeds gedeeltelijk geschied, door middel van de poets- of pelmaehines. De verdere afscheiding heeft evenwel hare eigenaardige bezwaren. De verschillende lagen van den korrel zijn namelijk te vast aan eengesloten aan elkander verbonden, dau dat het verwijderen van de buitenste lagen niet het verlies van een gedeelte van die, welke onmiddelijk daaronder gelegen ziju, zoude ten gevolge hebben. Dit nadeel is des te grooter, omdat, zooals reeds vermeld werd, onmiddelijk op den bast de aan stikstofhoudende bestanddeelen zeer rijke kleef- stoflaag volgt en het verlies dus, in de eerste plaats, ten koste van deze stof geledeu wordt. Hoewel men op verschillende wijzen, ook langs chemischen weg, beproefd heeft, de genoemde deelen zonder verlies van voedende bestanddeelen te verwijderen, is dit tot dusverre nog niet gelukt en werden tot nog toe nog de gunstigste uitkomsten verkregen, Wanneer eerst de geheeie korrel gemalen wordt. Door deze bewerking, worden namelijk de verschillende bestanddeelen van den korrel wel fijnge maakt, doch niet allen in even kleine deeltjes. De bast en de kiem, die de meeste taaiheid bezitten en derhalve ook den grootsten weerstand aan de werking van het maalwerktuig bieden, worden bijv. in de grootste stukken hoofdzakelijk de zoogenaamde grove zemelen vormende verdeeld, welke dus, na het malen, gemakkelijk door zeven of builen verwijderd kunnen worden. Eene volledige afscheiding wordt evenwel ook daardoor nimmer verkregen, omdat een gedeelte van de genoemde bestanddeelen even fijn verdeeld wordt als de overige deelen van den korrel en dus in het gezeefde meel noodzakelijk achterblijft. Stelt men zich voor, dat het graan door eene enkele bewerking, of door het zoogenaamde grofmalenfijngemaakt wordt en de grove zemelen daarna op de bovenaangegeven wijze uit het verkregen pro duct verwijderd zijn, dan bestaat dit dus, behalve uit de fijngewreven gedeelten van den bast en de kiem, nog uit zetmeel, kleefstof en de celwanden van beide. Het is er evenwel verre van, dat dit product eene gelijkmatige massa vormt. Integendeel, ieder dezer bestand deelen bezit een verschillenden graad van fijnheid; te zamen vormen zij een zeer ongelijkmatig mengsel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 320