03 8 - worden, steeds bloot te stellen aan het gevaar slachtoffer van dien toestand te worden. Immers neen, en wanneer de wetenschap onmachtig blijkt om de miasmen te bestrijden dan moet öf Tjilatjap verlaten, of een mid denweg gezocht en zoo spoedig mogelijk betreden worden. Het verlaten van Tjilatjap schijnt door overwegende motieven niet mogelijk te zijn. Welke die motieven zijn, van politieken, strategischen, hygienischen of financieëlen aardkunnen wij niet beoordeelen, maar men kan veilig aannemen dat, na al de offers die Tjilatjap gedurende tal van jareu heeft geëischr, een prijs geven er van waarschijnlijk meermalen overwogen is maar men telkens is geëindigd met den toestand te laten, zooals hij was. Daarom wil len we trachten in het belang der menschheid en in dat van den Staat de aandacht te vestigen op een middenweg tot oplossing der quaestie. Alvorens daartoe over te gaan, zij het ons vergund over de verde diging van Tjilatjap een enkel woord in het midden te brengen. „Begin met uw voordeur te verdedigen"; dezen eeuvou- digen regel zouden we niet gaarne prijs geven wanneer een vijand er aan dacht de toegangen naar het binnenland van den kant van Tjilatjap te forceeren; willen we ons derhalve daar niet aan bloot stellen dan is eene verdediging van het nauwe vaarwater te Tjila tjap een eerste vereischte. Dat dit, bij de richting der vuurlijnen en de soort van bewapening, niet door de tegenwoordige versterkin gen, de kustbatterij op de landtong en de beide forten op het eiland alleen kan geschieden, lijdt geen twijfel. Daarom, wanneer eene vijandelijke vloot het vuur der batterijen tot zwijgen heeft ge bracht en dat gelukt haar ongetwijfeld bij de overmacht en supe rioriteit van haar overstelpend vuur moet een voldoend aantal tor- pédobooten, die zich gedurende het beschieten der werken binnen gaats gedekt hebben opgesteld, de verdere taak der verdediging overnemen en te juister tijd verrassend optreden. Het binnenloopen te Tjilatjap, wanneer de bakens zijn weggeno men en over geen ervaren loods beschikt wordt, is een zeer gevaar lijk werk, waarbij 's vijands vaartuigen telkens de kans loopen aan den grond te raken. Yau deze omstandigheid moeten onze torpe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 325