942 cle ongelukken en moeielijkheden die zich bij het vuren kunnen voordoen, terwijl slechts de practijk alleen kan leeren hoe men bjj gebreken als klemming enz. voorzieningen moet treffen. Grenoemd kanon heeft reeds een zware vuurproef doorstaan, zoodat er door exercitie niet veel aan te bederven valt, en we weten bij ervaring hoe noode men er toe overgaat om vuurmonden van dergelijk kali ber, waarbij alles op eene gasdichte afsluiting aankomt, voor exer citie te bestemmen. Hebben we dus door het vorenstaande het practisch nut eener detacheering der artillerie voldoende aangetoond, ook voor het ge deelte infanterie dat men er zou willen plaatsen, biedt het afwisse lende terrein'uitstekende gelegenheid tot oefening. De detacheering der troepen te Babakan moet men zoo lang mogelijk doen duren. De westmoeson, die in den regel laat invalt, is de ongezonde tijd voor Tjilatjap, in tegenstelling met den oostmoe- son wanneer het er niet ongezond, ja misschien gezonder en fris- schei' is dan op menige andere plaats van Java. Dat deze bewering niet geheel doorgaat voor het garnizoen, moet m. i. voor een deel worden toegeschreven aan de ligging van het troepen kampementka zernes, cantine en andere inrichtingen zijn toch gebouwd in de onmid- delijke nabjjheid van een rivier, die onderhevig is aan eb en vloed, zoodat bij laag water de koraalriffen bloot komen, wier schadelijke uitwaseming zeer nadeelig is voor de gezondheid en bovendien de reukorganen onaangenaam treft. Toch is de duur van het verblijf der troepen te Babakan afge bakend, omdat het terrein en het kampement een gedeelte van het jaar beschikbaar moeten blijven voor het houden der practische oefeningen door de veld- en bergbatterijen van Midden-Java; men bepale daarom den tijd van detacheering voor het garnizoen van Tjilatjap op acht maanden en wel van 15 October tot 15 Juoi. Het spreekt van zelf dat men niet het geheele garnizoen gelijk tijdig derwaarts kan detacheereneen gedeelte, niet grooter dan voor het doel noodig is, dient achter te blijven voor de bewaking der verschillende magazijnen en om toezicht te houden op voorwerpen, die eene dagelijksche inspectie vereischen, zooals de stalen onderdee- len van het kanon van 24cm.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 329