943 Dat bewakingsdetachement dient maandelijks geregeld afgelost te worden om op zijn beurt eenigen tijd in het meer gezonde klimaat van Babakan door te brengen. Op grond van het straks opgemerkte omtrent de ongezonde ligging van het kampement, zou het wensche- lijlc zijn de bestaande kazernes langzamerhand naar een ander, meer landwaarts in gelegen punt te verplaatsen. Dit zal evenwel een quaestie van geld en tijd zijn, en vooral om het eerste motief, achten wij den aangegeven weg reeds voor het oogenblik voldoende, om in den treurigen toestand van het garnizoen zooveel als mogelijk is te gemoet te komen. Niettemin zijn we persoonlijk de meening toegedaan dat het beter is om het bewakiugsdetachement al dadelijk een verblijf meer landwaarts gelegen aan te wijzen, en dit van liever lede eene uitbreiding te geven groot genoeg voor het geheele garnizoen. Wat het dienstdoen te Tjilatjap aangaat, zij het ons nog vergund op te merken, dat men zonder noodzakelijkheid geen buitendienst moet laten verrichten, vóórdat de morgendampen zijn opgetrokken en de man zijn ontbijt genuttigd heeft. In het personeel van den geneeskundigen dienst behoeft door ons voorstel geene wijziging te komenéén officier van gezondheid zal voor het garnizoen te Babakan blijken voldoende te zijn, wien men echter een apothekersbediende zal moeten ter zijde stellen. De offi cieren van gezondheid zouden den dienst onderling kunnen verdeelen, waardoor ook zij beurtelings in een meer gezond klimaat kunnen werkzaam zijn. Tegen den voorgestelden maatregel is dit te zeggen, dat gehuwde officieren bezwaarlijk hunne vrouwen en kinderen naar Babakan kunnen medevoeren, omdat er het noodige logies ontbreekt. Yrouwen en kinderen, wier zwakker gestel veel meer vatbaar is voor de nadeelige invloeden van het klimaat, behooren ook niet te huis in een garnizoen als Tjilatjap, en werken slechts mede om de ellende nog grooter te maken. Zoo min mogelijk wenschen we daar om gehuwde officieren derwaarts te plaatsende passagegelden, die het gouvernement hierdoor en door het minder aantal evacuatiën bespaart, zouden we willen benutten om de officieren gedurende hun verblijf te Tjilatjap "en te Babakan eene toelage te geven, b. v. door toekenning van de huishuur bij tarief No. 36 voor Tjilatjap bepaald,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 330